BANKACILIK & FİNANSTicari Hayatta Çekler

Karekod Uygulaması ile Karşılıksız Çek Sayısında Düşüş

Önceki yazımızda çeklerdeki karekod uygulamasından bahsetmiştik. Bu yazımızda ise özellikle daha önce haberini verdiğimiz karekod uygulamalarının karşılıksız çekde nasıl faydalar sağladığını iş hayatında sağladığı avantajları rakamlarla paylaşacağız.

Yine çeklerde kullanılan karekod uygulaması esasen teknolojiyle ticaret hayatının nasıl bir araya geldiğini aynı zamanda teknolojinin ticaret hayatıyla birleşmesinden güven olgusunun hayata geçirildiğini gösteren bir örnek olarak karşımıza çıkmakta.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken,  karekod kullanımı ile birlikte çeklere olan güvenin artığını belirtti. Yine karekod kullanımının güven sağlamasının ardından çek kullanımlarında da artış olduğu vurgulanan bir diğer konu.

Hukuki Alt Yapı Çeklerin İtibarını Arttırdı

Palandöken, konuya ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamasında Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezinin Eylül 2017 Çek Raporu’na göre yılın 9 ayında 333 bin 478 çekin karşılıksız çıktığını hatırlattı.

Geçen Yılın Aynı Dönemine Göre %44 Azalma

Çeklere olan güvenin arttığına dikkati çeken Palandöken, yılın ilk 9 ayında karşılıksız çıkan çek sayısının geçen yılın aynı dönemine göre %44 azaldığını vurguladı.

Verilere baktığımızda geçmişte işletmeler için son derece güvensiz olduğu düşünülen çekler karekod uygulamasıyla önemli sayıda düşüş gösterdi ve bu düşüş aynı şekilde hızla devam etmektedir

Akıllı Telefonlar Sayesinde çek düzenleyenlerin sicili anında görüntülenebiliyor

Palandöken, karşılıksız çek sayısının azalmasında ocaktan itibaren zorunlu olan çeklerde karekod uygulamasının etkili olduğuna işaret ederek, “Akıllı cep telefonlarından çek düzenleyenlerin sicilinin anında görülebilmesini sağlayan teknolojik uygulamalar, daha önce karşılıksız çek düzenleyenlere ikinci bir şans tanımıyor. Bu tür uygulamalar hamilin de keşidecinin de karşılıklı güveni açısından önem teşkil ediyor. Karşılıksız çek sayısındaki düşüşün en büyük sebeplerinden birisi de bu tür uygulamalar. Çeklere karşı kaybolan itibarın da böylelikle artacağını, karşılıksız çek sayısının daha da düşeceğini tahmin ediyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Son 8 yılda karşılıksız çeklerde yüzde 74 azalma olduğunun altını çizen Palandöken, yıl sonunda karşılıksız çek sayısının yaklaşık 445 bin olacağını tahmin ettiklerini kaydetti.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey