KOSGEB DESTEK TEŞVİK

Kapasite Raporuna Dair 6 Önemli Bilgi

Önceki yazılarımızda kapasite raporu nedir ve kapasite raporu başvuru sürecine dair genel bilgilere değinmiştik. Bu yazımızda ise kapasite raporunun geçerlilik süreleri ve diğer önemli merak edilen konulara değineceğiz.

  • Kapasite Raporunun Geçerlilik Süresi?

Kapasite raporları, düzenlendiği tarihten itibaren firma tarafından değişiklik talebinde bulunulmaması veya Odalarca değişiklik tespit edilmemesi halinde, TOBB Mevzuatı uyarınca düzenlenenler 2 Yıl, TESK Mevzuatı uyarınca düzenlenenler 3 Yıl geçerlidir. Odalarca yapılmakta olan uyarılar da dikkate alınarak geçerlilik süresi dolmadan belirli bir süre öncesinde yenileme talebinde bulunulması gerekmektedir.

Kapasite raporunda yer alan bilgilerin değişmesi halinde, raporun yenilenmesi bürokratik işlemler sırasında problem çıkmaması açısından oldukça önemlidir. Örneğin tesisinde temizleme havuzu/banyosu bulunan firmaların banyo hacimlerini kapasite raporlarında yazdırmaları gerekmektedir. Çevre Şehircilik İl Müdürlükleri, mahallinde yaptıkları denetimlerde ve evraklar üzerinde yaptıkları incelemelerde, sözkonusu havuz hacimlerini kapasite raporu ile bildirmeyen, eksik bildiren, zamanında bildirmeyenler hakkında para cezası uygulayabilmektedir.

  • İşyeri taşındığında ne yapılmalıdır?

İşyerinin taşınması durumunda Kapasite Raporunun yenilenmesi için kayıtlı olunan Odaya tekrar müracaat etmek gerekir.

Firmanın kapasite raporu ön kapak bilgilerinde değişiklik olduğunda ne yapılmalıdır?

Firmaya ait kapasite raporunun ön kapak bilgilerinde (unvan, adres, telefon, faks, tescilli sermaye vb.) değişiklik olması halinde, firmanın odalarımıza belgeleriyle başvuruda bulunması durumunda rapor üzerinde gerekli düzeltmeler yapılmakta ve raporun geçerliliği devam etmektedir.

  • Kapasite raporu neden iptal edilir?

Kapasitesi hesaplanmış makinalardan bir kısmının veya tümünün satılması, başka bir firmaya kiralanması, işyerinin taşınması, işyerinin kapanması halinde kapasite raporu iptal edilir.

  • Kapasite raporuna makina, mamul veya hammadde ilave ettirmek için ne yapılmalıdır?

Değişikliğin gerekçelerini belirten şekilde ve yapılabiliyorsa hesaplamalar yolu ile de gösterilerek Odaya bir dilekçe ile müracaat edilir. Odaca yapılan incelemeden sonra ve Birlik onayı da alınarak gerekli değişiklikler yapılır.

kapasite-raporu-gecerlilik-suresi

  • Birden fazla işyerinde faaliyet gösteriliyor ise her adres için ayrı ayrı kapasite raporu düzenlenir mi?

Aynı çatı altında birden fazla firmaya ait işyeri mevcut ise ve her biri için ayrı ayrı kapasite raporu düzenlenmesi talep edildiğinde, makina ve tesisatın bina içinde birden fazla işyeri olduğu görüntüsünü vermesi, muhasebe ve işçi kayıtlarının farklı olmasına dikkat edilmesi gerekir.

Aynı firmanın farklı yerlerde işyerleri bulunduğu takdirde her biri için ayrı ayrı kapasite raporu düzenlenebilir. Ancak aynı üretimi tamamlayan farklı işyerleri varsa tek raporda birleştirilmesi gerekir.

Yazı için Savaş Ertuğrul Bey’e teşekkür ederiz. Twitter: @savertug

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey