BAŞARI HİKAYELERİ

Kameranın Atası Kinetoskop’un İcadı

Bu yazımızda özellikle günümüzde insanların sık sık kullandığı sosyalleşmek için gittiği kimi zaman genel kültürünü geliştirdiği, insanların hayatında birçok değişikliklere yol açan sinemayı ve sinemanın başlangıcına öncü olan kamerayı aynı zamanda kameranın da başlangıcı olan Kinetoskop’un nasıl icat edildiğini hangi aşamalardan geçtiğini ve bu süreçte yaşananları ve zaman içindeki gelişimini yazımızda derlemek istedik.

Fransız Lui ve Agust Lumie Kardeşler

Sinematografı Fransız Lui ve Agust Lumie kardeşler buldu.  Lumie kardeşler 1895 yılında dünyada ilk kez sinema perdesinde halka açık film gösterimi yaptılar ve sinema doğdu. 50 saniyelik filmlerden birinde istasyona yaklaşan  bir tren gösteriliyordu ve seyirciler perdeden üzerlerine doğru gelen  treni görünce öyle  etkilendiler ki korkup kaçanlar oldu.

Esin Kaynağı Edison

Elbette Lumie’lerin de bir esin kaynağı vardı. Tarihin en üretken mucidi Thomas Alva Edison.  Edison 1891’de kinetograf olarak bilinen kamerayı ve izleme makinesini bulmuştu ama Edison’un buluşunda projektör yoktu ve film kutunun küçük deliğinden bakılarak seyrediliyordu. Edison’un bu öncül buluşu elektrik ile çalışıyordu Lumie’lerin ondan sonra bulduğu sinematografı çalıştırmak içinse elle çevirmek gerekiyordu.

Fikirlerim Çok Zamanımsa Az

Bir rivayete göre filmi projektörle sinema perdesine aktarma fikri Aslında Edison’un da aklına gelmişti. Ancak her seferinde sadece tek bir kişinin izleyebileceği kinetoskop satışını ticari açıdan kendisine daha faydalı olduğunu düşünmüştü. Zira Edison’a göre her şey gözlerini dört açarak bekleyene gelir, ama kendisi beklemeyi hiç sevmiyordu “Fikirlerim çok zamanımsa az en çok 100 yıl kadar yaşayacağımı düşünüyorum demişti”  Edison’ un başarı üzerine söyledikleri de oldukça ilginç çalışmayacağından emin olduğum 1000 tane şeyi biliyorum

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey