KOBİ KREDİLERİ

İşyeri Kredileri ile ilgili 5 Önemli Bilgi

Kobilerin, Küçük işletmelerin ve firmaların büyümesi gelişmesi veya girişimcilerin yeni iş yeri açmak amacıyla satın almak istedikleri kredi türüdür. Bu yazımızda da işyeri sahibi olmak isteyenlere rehber niteliğinde olacak yazımıza değinmek istedik.

  1. İşyeri kredileri sıfır veya ikinci el ofis, mağaza, dükkan ve imalathane gibi taşınmazların finansmanı için kullandırılan kredi türüdür. Kredi, alınacak taşınmazın bankaya ipotek ettirilmesi yoluyla kullandırılmaktadır. Bazı bankalar ikinciel işyeri kredileri kullandırılmasını mümkün kılmamaktadır.
  2. Bankadan bankaya göre değişmekle birlikte işyeri kredisi kullandırılma esnasında banka kredi için kefil talep edebilmektedir. Aynı zamanda yine banka insiyatifiyle bireysel işyeri kredi kullanma esnasında hayat sigortası, ve işyeri sigortası gibi sigortalar da zorunlu tutulabilir. Aynı zamanda bazı bankalar kredi kullandırılırken ekspertiz ücreti, ipotek tesis ücreti, DASK gibi kalemler diğer ücretler kalemleri arasında yer almaktadır.
  3. Yine kullandırılacak işyeri kredi limiti bankadan bankaya değişmekle birlikte işyeri ekspertiz değerinin ortalamada %50-%75 oranında kredi kullandırılabilmektedir. Vadeler bankadan bankaya göre değişmekle birlikte ortalamada 72 ay veya 120 ay vade uygulanmaktadır.
  4. Kredi bedeli üzerinden bankaların belirlediği tutar ve oranda, masraf ve komisyon alınır. İşyeri kredilerinden KKDF alınmamaktadır. BSMV oranı bankadan bankaya değişiklik gösterse de ortalamada %5’tir.
  5. Henüz yapım aşamasında olan projeler ile ilgili olarak kredi talepleri biraz daha bürokratik işlemler gerektiren bir durumdur. Bu konuda banka insiyatifinde projeyi yapan firma ile görüşme gerçekleştirilerek onay işlemi yapılabilmektedir.

İşyeri kredisi faiz oranları ve işyeri kredileri için istenen belgeler ile ilgili olarak bilgi almak isterseniz yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

isyeri-kredi

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey