HUKUK HİZMETLERİ

İşyeri Hekimi ve İş Güvenliği Uzmanı Bulundurma

Özellikle işletmelerde yaşanan iş kazaları son dönemin dikkat çeken unsurlarından bir tanesi  karşımıza çıkmaktadır.  Yaşanan iş kazaları özellikle kamuoyunu ciddi şekilde meşgul etmiş ve toplumun bu konuda daha duyarlı hale gelmesini sağlamıştır.

Toplumun duyarlılığı beraberinde bazı düzenlemelere zorunlu kılmış ve bu konuda kanununda bazı  değişikliklerin yapılmasını gündeme taşımıştır.  Gündeme getirilen  konu Ile ilgili olarak Kanun maddelerinde değişiklikler yapılmış ve işyerlerinin iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırılması zorunlu hale getirilmiştir. Bu zorunluluk sistemin henüz hazır olmaması sebebiyle de bazı sorunları da beraberinde getirmiştir konu ile ilgili hangi değişikliklerin yapıldığı ve kanunun tekrar ne zaman yürürlüğe gireceği ile ilgili detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Sistem Hangi Zorunlulukları Getiriyor

Kamu kurumları ve 50’den az çalışanı bulunan az tehlikeli sınıftaki işyerleri için iş güvenliği uzmanı Ve işyeri hekimi görevlendirme yükümlülüğü 1 Temmuz 2017 de başlayacaktı. Başlayacaktı diyoruz çünkü bu konuya ilişkin erteleme meclis komisyonundan geçti. Düzenlemeye göre kamu kurumları ve 50’den az çalışanı bulunan az tehlikeli sınıftaki işyerleri için 1 temmuzda yürürlüğe girecek iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi görevlendirme zorunluluğunun  ertelenmesi yönünde düzenlenmiş bir madde en son kanun hükmünde Kararnamelerde değişiklik yapan kanun tasarısını eklendi.

Maddeye göre 50’den az çalışanı olan az tehlikeli sınıftaki işyerleri ve kamu kurumları için iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirme yükümlülüğü 1 Temmuz 2020 ye erteleniyor.

Değişiklik Hayata Geçti

Kanun yayınlandığında bu yükümlülüğün 30 Haziran 2014 tarihinde yürürlüğe girmesi öngörülüyordu kanun tasarısı bu son haliyle yasalaşırsa 6 yıllık bir gecikme söz konusu olacak bu ertelemedeki gerekçe, iş güvenliği uzmanı sayısının yetersizliği sebep olarak gösterilmekte. Özellikle kanunun yayınlandığı 2012 yanında hem iş güvenliği uzmanlarının hem de işyeri hekimlerinin sayısı yetersiz ve bu nedenle erteleme gündeme alınmış oldu.

İş Güveliği Uzmanı ve İş Yeri Hekimi Sayıları

Ancak bugün itibariyle 33349 iş yeri hekimi  17760’ i A sınıfı  olmak üzere 108407 iş güvenliği uzmanı bulunuyor dolayısı ile man eksikliğinden bahsetmek çok da mümkün değil fakat Ankara İzmir İstanbul gibi büyükşehirlerde uzman ve Hekim sayısı açısından sorun olmamasına rağmen Ülkenin doğusunda doğru gidildikçe Il bazında sorunlar bulunuyor. Örneğin Ağrı’da sadece 136 tane iş güvenliği uzmanı ve 50 tane iş yeri hekimi var Bunlar sadece sertifika sayıları Bu kişiler fiilen bu görevleri yürütecek durumda değillerse sorun daha da büyüyor.

Ortak sağlık ve güvenlik birimleri kuruldukları illere komşu illerde hizmet verebiliyorlar ama komşu olmadıkları illere hizmet verme hakları bulunmuyor Bu konuda bir düzenleme yapılırsa illerdeki sorunlarda çözülebilir.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey