HUKUK HİZMETLERİİNSAN KAYNAKLARI

İşyeri Değişikliği Sürecinde Çalışan İşveren İlişkisi

İşyeri Değişikliğinde Yaşanan Genel Problemler

Çalışanlar ile işveren arasında özellikle hukuki boyutta yaşanan en büyük sorunlardan bir tanesi işyeri değişikliği olup aynı zamanda çalışanın iş yeri değişikliğine uymaması ve bu uyumsuzluk sonucunda oluşan hukuki süreç sık rastlanılan durumlar arasında gösterilmektedir. Sorunun temeline baktığımızda ise özellikle bayi veya şube sayısı çok olan işletmeler ilgili sorunla en sık karşılaşan işveren grubu olarak karşımıza çıkmakta.

Bu yazımızda özellikle işyeri değişikliğinde çalışanların ve işverenin haklarının neler olduğu, iş yeri değişiklerinde çalışanların uyması gereken kurallar ve işverenin uyuması gereken standartlar hakkında genel bir bilgilendirme yaparak okuyucularımızla paylaşalım istedik.

İşyeri Değişikliğinin Sebepleri

Ülkemizde bir çok işverenin tek bir iş yeri bulunmuyor bu iş yerleri bazen birbirlerine yakınken bazen birbirlerinden çok uzakta olabiliyor iş verenler işlerini daha verimli sürdürebilmek için bazen de çalışanın diğer işyerine uygun olduğunu düşünerek çalışanın iş yerini değiştirme yoluna gidebiliyor.

Esaslı Değişiklik Dikkat Edilmesi Gereken Nokta

İşyeri değişikliği esaslı değişiklik oluştur mu yoksa işveren bu değişikliği tek taraflı olarak yapabiliyor. Bu durumda işçinin onayı gerekmiyor fakat yapılan iş değişikliği daha doğrusu iş yeri değişikliği iş kanunumuzda yer aldığı şekliyle esaslı değişiklik ise işverenin çalışandan yazılı onay alması gerekiyor.

Kural olarak aynı il içerisinde yapılan iş yeri değişiklikleri esaslı değişiklik sayılmamak’ta, bu durumda çalışan yapılan değişikliği uyumak söylenilen zamanda yeni iş yerine başlamak zorunda kalıyor ancak İstanbul Ankara gibi Büyük şehirlerde il içerisinde yapılabilecek her türlü değişiklik bu şekilde yorumlanmıyor.

Esaslı Değişiklikte Standartlar

Çalışanın yolda geçirdiği süreyi veya fazla araca binmesi gerektiği için ulaşım masraflarını arttıran değişiklikler Aynı il içinde olsa da esaslı değişiklik olarak kabul ediliyor. Diğer yandan çalışanın büyük bir şehirde işini götürürken bir başka şehire taşınması orada işine devam etmesi esaslı değişiklik olarak ifade ediliyor.

Dolayısıyla çalışandan bu durumda işverenin yazılı onay alması gerekiyor alınmadığı takdirde çalışan açısından haklı nedenle işin feshedilmesi sonucu ortaya çıkabilir. Bu tip bir fesih ise çalışan tarafında özellikle mahkeme süreci ve uyuşmazlık süreci var ise çalışan tarafında bir konu olarak gündeme alınabiliyor.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey