MUHASEBE

İşverenler için Asgari Ücret Hakkında 8 Önemli Bilgi

Son dönemlerin önemli konularından biriside asgari ücret ve asgari ücretin maliyetinin işverenlere yansıtılıp yansıtılmaması konusu. Bu konuda çok fazla tartışmalar yapılmakta biz de 2016 yılı için düşünülen 1.300 TL’lik asgari ücretin işverene yansıması ve işverene maliyetlerinin anlatıldığı yazımızı daha önce yayınlamıştık. Bu yazımızda ise asgari ücretin genel sayısal verilerine ve yine konuya işveren ve işçi tarafından bir bakış açısıyla kaleme aldık. Bu çalışmaları da 8 maddede derledik

  1. İlk olarak asgari ücret tanımını yapmakta fayda var. Asgari ücret; “Çalışan bir kişinin en azından temel ihtiyaçlarını karşılayarak insanca yaşamalarına olanak tanıyan ve işveren tarafından ödenmesi zorunlu en düşük ücret” olarak tanımlanmaktadır.
  2. Ülkemizde 14 milyon sigortalı çalışanların %40’ı asgari ücretle çalışmaktadır. Bu da aşağı yukarı 5.2 milyon asgari ücretliye tekabül etmektedir.
  3. 1.000 TL’lik asgari ücretin işverene maliyeti yaklaşık 1.400 TL. 1.300 TL’lik asgari ücretin maliyeti yine yaklaşık olarak 1.900 TL civarında olacak gibi hesaplanmaktadır.
  4. Dünyadaki örneklerine baktığımızda asgari ücrette yapılan %10’luk artış işveren tarafında %1’lik işten çıkartmaya tekabül etmektedir. Bunun temel sebebinin de işverene yüklenen maliyet artışları olarak gösterilmektedir.
  5. Asgari ücretin Avrupa’daki örneklerine baktığımızda 28 ülkenin 22 ‘sında mecburi asgari ücret uygulaması bulunmaktadır. Türkiye bu açıdan bakıldığında bugünkü kurla 385 Euro, Portekiz 590 Euro, Yunanistan 680 Euro, İspanya 777 Euro. Avrupa birliği ile kıyaslandığında biraz geride olduğumuz gözlemlenmektedir.
  6. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin belirttiğine göre ise; OECD ülkeleri arasında milli gelire oranla en yüksek asgari ücret uygulaması Türkiye’dedir.
  7. Yüksek Asgari ücretin işverenler açısından bakıldığında da maliyetleri arttırması sebebiyle ihracat açısından da önemli rekabet dezavantajı yaratması mümkündür.
  8. Yaş sebze meyve ihracatımız ağırlıklı olmasından teknolojiyi ağırlıklı olarak ithal etmemizden kaynaklı işveren maliyetlerinin artması sebebiyle asgari ücretteki bir artış yine işveren için bir maliyet kalemi oluşturacağından işveren tarafında işçi çıkartmaları gündeme gelebilecektir.

isveren-icin-asgari-ucret

 

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey