İNSAN KAYNAKLARI

İşveren Kıdem Tazminatı Hakkındaki Son Gelişmeler Açıklandı

Kıdem tazminatı son dönemde yasalaşması için yapılan çalışmalar ve üzerine konuşulan gelişmeler, çalışan ve işveren tarafından son dönemde sıkı şekilde takip edilmekte. Bu açıdan bakıldığında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu’nun açıklamaları da aynı şekilde çok yakından takip edilmekte. İŞKUR İstanbul İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen İSKİF 2016: İstanbul Kariyer ve İstihdam Fuarı’nın açılış törenine katıldı. Burada da konu yine kıdem tazminatına gelmiş oldu ve Bakan Soylu gazeticilerin ısrarlı soruları karşısında gündeme ve konuya dair açıklamalar gerçekleştirdi. İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen açılış törenine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu ile birlikte İstanbul Valisi Vasip Şahin de yer aldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışmalarını Tamamladı

Bakan soylu Israrlı sorular karşısında yaptığı açıklamada: “Biz kendi açımızdan teknik çalışmalarımızı tamamladık. Ama bizim çalışmamız ancak teknik bir çalışmadır. Bunu hem hükümetimizle, hem de, sosyal diyalogu kurarak… Çünkü işveren tarafı var, çalışan tarafı var, kıdem tazminatını alamayan sessiz çoğunluk tarafı var, kıdem tazminatı almış gibi gösterilenler tarafı var, sendikalar tarafı var, hukuk, yargı tarafı var. Bütün bu taraflarla bir araya gelip bu değerlendirmeleri gerçekleştireceğiz. Dünyada birçok ülkeyi izledik, değerlendirdik. Çok kapsamlı bir çalışmayı kendi açımızdan çok kapsamlı bir şekilde yaptık. Sendikalarımızın çalışmaları var, bazı sanayi ve ticaret odalarımızın çalışmaları var, TOBB’nin çalışmaları var, işçi sendikalarının çalışmaları var.Bütün bunları sosyal diyalog ortamında, bugüne kadar götürdüğümüz gibi devam ettireceğiz. Bir arada ortaya koyup değerlendirdikten sonra güzel bir sonuca ulaşacağız.” Şeklinde açıklamalarda bulundu

Çalışanların %86’ı Kıdem Tazminatı Alamadı

Açıklamalarına devam eden Soylu “Hükümetimizin kararlılığı sosyal diyalogla beraber, Türkiye’nin çok uzun zamandır beklediği bu kıdem tazminatı sorununu çözmek. Ülkemizde bugün insanlarımızın yüzde 86’sı kıdem tazminatı alamamaktadır. Önemli araştırmalar yaptık, önemli görüşmelerimiz söz konusu, önümüzdeki dönemlerde bunu toplumumuzla ve kamuoyumuzla paylaşacağız. Orada da bu söylediklerimizin aslında neyi ihtiva ettiği daha net bir şekilde anlaşılacaktır. Ama Bugün bu yaptığımız çalışmaları elbette ki sosyal diyalog ortamı ile paylaşacağımızı ifade etmekle sınırlı kalayım. Zannediyorum ki iyi bir neticeye ulaşacağız” şeklinde açıklamalarına son verdi.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey