KOSGEB DESTEK TEŞVİK

İşveren Asgari Ücret Destek Ödemeleri Mart Ayında Başlıyor

Bilindiği gibi asgari ücretin 1,300 TL olması işveren tarafında önemli bir maliyet unsuru olarak görünmekte ve işverenler bu rahatsızlığını hükümete iletmişlerdi. Yapılan görüşmeler sonucunda da Devlet işverenin üzerindeki 274 TL’lik ek yükü bir nebze olsun azaltmak için asgari ücret desteği altında 100 TL’lik ödeme gerçekleştirecek.

Asgari Ücret Destek Ödemeleri Mart 2016 tarihi itibariyle başlamış olacak. Mevcut destekten faydalanabilmek için öncelikle çalışanların sigortalı olması ve asgari ücret alan çalışanlar olması gerekmekte.

Aralık 2015 itibariyle brüt ücretin 2,550 TL’nin altında olan 11 milyon işçi için destek işverene sağlanmış olacak. Toplam ödeme ise 11,4 milyar TL’yi bulacak.

Ahmet Açıkgöz Sigorta Primleri Genel Müdürünün NTV’ye yaptığı açıklamaya göre ise mevcut destek 2016 yılının ocak ayında başlayacak olup 2016 yılının sonuna kadar devam edecek. İşveren ilk defa Mart ayında ödeyeceği vergiden mahsuplaşma yoluyla bu destekten faydalanmış olacak.

 

isveren_asgari_ucret_destek_odemesi

Asgari Ücret Destek Ödemesinden İşveren Nasıl Faydalanabilir?

Yine Ahmet Açıkgöz’ün yaptığı açıklamaya göre bu destekten işverenin faydalanabilmesi için işverenin veya muhasebecisinin başvuru yapmasına gerek olmadığını belirttiler. Sistem alt yapısı dolayısıyla her şey için hazır olduğunu ve dolayısıyla sistemin otomatik olarak gerekli hesaplamayı yapacağı ve gerekli mahsuplaşma işlemini gerçekleştireceğini belirttiler.

Daha önce hükümetin yapmış olduğu açıklamaya göre belirtilen destek sadece 2016 yılını kapsayacak şekilde 12 aylık olarak sağlanacak.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey