Finansal Okur Yazarlık

İşsizlik Oranı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Türkiye’de ekonomik verilerin ticaret hayatı içerisinde ve geleceğe dair hesaplama yapmada önemli yer tuttuğu bir gerçek. Ekonomik veriler içerisinde ise Türkiye’nin mevcut durumunu yansıtan ve geleceğe dair pozitif veya negatif hesaplamalar yapılmasını sağlayan verilerden biri de işsizlik oranıdır. Bu yazımızda özellikle ekonomik verileri baz alarak işsizlik oranının nasıl hesaplandığını ve aynı zamanda işsizlik tanımının ne olduğunu açıklamaya çalışacağız.

İşsizlik Oranı Nasıl Hesaplanır?

15 veya daha yukarı yaşta olup  bir ay içerisinde iş arayan ve 15 gün içerisinde iş başı yapmaya hazır olduğunu beyan eden insanların toplam işgücüne bölünmesiyle işsizlik oranı hesaplanmaktadır.

Türkiye’nin 2015 yılındaki istihdam durumunu sayılarla ve örneklerle aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz ve bu sayılardan yola çıkarak işsizlik oranının hesaplayabiliriz

Ağustos 2015 de Türkiye’nin nüfusu yaklaşık 78 milyon olarak hesaplanmaktadır. Bu nüfusun yaklaşık 58  Milyonu 15 yaş üstü nüfusu oluşturuyor. Bir işte çalışanlar yani bir işçi istihdam edilenlerin sayısı 27.2 milyon son bir ayda  iş aramış ve son Ve 15 gün içerisinde işe başlayacak olduğunu beyan edenlerin ve aynı zamanda işsiz olanların sayısı 3 milyon 58 bin kişi çalışanlar ile işsizleri topladığımızda 30.2 milyon bize Türkiye’nin toplam iş gücünü vermektedir. Işsiz sayısı olan 3 milyon 58 bini toplam işgücü sayısı olan 30.2 milyona bölersek işsizlik oranını yüzde 10.01 olarak hesaplamış oluruz. Böylece ağustos 2015 yılına dair işsizlik oranı da hesaplamış oluruz.

İşsizik Nedir?

İşsizlik tanımı ülkemizde farkılık göstermektedir. Kısaca çalışmak isteyip de çalışamayan kişilere işsiz diyebileceğimiz gibi aynı zamanda işsizlik oranı gibi verileri hesaplarken de daha teknik bir tanıma ihtiyacımız olacaktır. TUIK’e  göre işsizlik aşağıdaki şekilde tanımlanmaktadır.

Referans dönemi içinde istihdam halinde olmayan (kâr karşılığı, yevmiyeli, ücretli ya da ücretsiz olarak hiç bir işte çalışmamış ve böyle bir iş ile bağlantısı da olmayan) kişilerden iş aramak için son üç ay içinde iş arama kanallarından en az birini kullanmış ve 15 gün içinde işbaşı yapabilecek durumda olan kurumsal olmayan çalışma çağındaki tüm kişiler işsiz nüfusa dahildirler.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey