KALİTE BELGELERİ

ISO 9001 Belgesinin İşletmelere Sağladığı Faydalar Nelerdir? ISO 9001 Ne İşe Yarar?

Önceki yazımızda ISO 9001 kalite belgesi nedir? Sorularına değinmiştik. Aynı zamanda ISO 9001 kalite belgesi standardı ile ilgili konularına değinmiştik. Bu yazımızda da ISO 9001 Kalite Belgesinin işletmelere sağladığı faydalara değineceğiz.

ISO 9001 Kalite Belgesinin İşletmelere Sağladığı Faydalar Nelerdir?

iso_9001_ne_ise_yarar

Günümüzde teknoloji, sanayi, ulaşım, iletişim gibi kavramların oldukça gelişmesi ticaretinde gelişmesini sağlamıştır. Gelişmiş ticaret anlayışı, iyi donanım sahibi olarak güçlü rakiplerle baş edebilmektir. Firmalar alanlarında en iyisi olabilmek için birbirleriyle sürekli bir yarış halindedirler. Bu yarışta galibi belirleyecek olanlar ise tabii ki hitap edilen müşterilerdir. Ne kadar çok müşteri memnuniyeti, o kadar çok olumlu geri dönüşlerdir.

ISO 9001 kalite yönetim sistemi, 100’den fazla ülkenin ortak karar verdiği standartlarla, müşteri memnuniyetini üst düzeyde tutmayı amaçlar. Başarısı tekrar tekrar sınanmış ve en iyi sonuç alınacak şekilde hazırlanmış bu standartlara uymak, rakiplerinizle aranıza gözle görülür bir fark açar.  ISO 9001 bir belgedir. Bu belge sizin firmanızın kalite yönetimi konusunda dünya standartlarında olduğunun göstergesidir.

ISO 9001 günümüzde yerli ya da yabancı piyasada varlık gösterebilmek için, sahip olunması gereken en önemli kriterlerden biridir. Birçok müşteri sizinle iş yapmak istediğinde, ISO 9001 belgesine sahip olup olmadığınıza ya da bu standartları karşılayıp karşılayamayacağınıza bakar. Ayrıca ISO 9001 uluslararası pazara giriş vizenizdir.

ISO 9001 belgesinin faydalarını maddeler halinde sayacak olursak;

iso_9001_kalite_yonetim_sistemi

 • Firmanızın iç ve dış piyasada sahip olduğu prestiji arttırır.
 • ISO 9001 standartları müşteri memnuniyetini merkeze aldığı için, size üst düzey müşteri memnuniyeti kazandırır. ISO 9001 ile müşterilerinizin isteklerini daha iyi anlama şansı elde edersiniz.
 • Belirli standartlara uygunluğunuzun belgesi size yeni müşteriler kazandıracaktır.
 • Artan prestij ve müşteri memnuniyeti sizin rakip firmalar ile daha güçlü mücadele etmenizi sağlayacaktır.
 • Hizmet sunduğunuz kadar hizmet aldığınız kesimde de olumlu değişiklikler olur.
 • Firmanızın kurumsallaşması yönünde sağlam adımlar atmış olursunuz.
 • ISO 9001 standartları firmanızın süreklilik arz eden bir gelişime ve iyileştirmeye gitmesine sebep olur.
 • Profesyonelleşme yoluna girilir. Bu durum firmanın geleceğinin şahsi kararlarla değil, sağlam bir alt yapıya sahip dünya standartlarıyla belirleneceği anlamına gelir.
 • Kalitenin her aşamada kontrol edilmesi ve belgelendirilmesi karşılaşılacak hataları önlemeyi ve bu sayede hata düzeltmek için harcanan ekstra çabayı en aza indirmeyi sağlar.
 • ISO 9001 müşteri memnuniyeti kadar, personel memnuniyetini de önemser. Personelin memnuniyeti ise daha verimli iş gücü olarak geri döner.
 • Bu yönetim sistemi her şeyin kaydedilmesi ve belgelendirilmesini gerekli kılar. Bu şekilde firma çok fazla veri sahibi olur.
 • Dünya standartlarına sahip olmak, uluslararası arenada diğer ülke firmaları ile aynı dili konuşabilmeyi ve beklentileri karşılayabilmeyi sağlar.
 • Az maliyetle daha karlı iş yapmanıza yardım eder.

 

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey