SİGORTA

İşletmeler SGK Teşviklerinden Geriye Dönük Olarak Yararlanabilecekler mi?

Daha önceden SGK teşviğine başvurmuş ve SGK teşviği ile ilgili herhangi bir ilerleme kaydetmemiş olan işletmeler için yeni bir şans ortaya çıktı. Özellikle 2018 Nisan tarigi özellikle yapılacak başvurular için kritik öneme sahip. Bizler de yazımızda özellikle bu dönemde başvuruların nasıl yapılması gerektiği geriye dönük SGK teşviğine nasıl başvuru yapılması gerektiği ile ilgili bilgilendirmeyi yapıyoruz. Aynı zamanda yazımızıda Bekar asgari ücretliler için yapılan düzenleme ile ilgili de bilgiler alabilirsiniz.

Bekar Asgari Ücretliler için Düzenleme

Bekar asgari ücretlinin vergi dilimi sebebi ile yaşadıkları kayıplara devamlı olarak engellemeye yönelik düzenleme meclis gündemine girdi. Bekar Asgari ücretli için 2016 ve 2017 yıllarında uygulanan düzenlemenin kalıcı hale getirilmesi sağlanacak bekar bir asgari ücretlinin yıl boyunca eline geçecek net rakamın korunması sağlanıyor

SGK Teşvik Primlerine Başvuranlarını Kullanmayanlara Büyük Şans

Diğer yandan teşvikler ile ilgili önemli bir düzenlemeyi de ayrıca bildirmekte fayda var. Zamanında teşvikleri kullanmayan ve teşvikte kayıp yaşayan firmalar için de ayrıca bir duyuru yapıldı.  Geriye dönük sigorta prim teşviklerinden faydalanmaya yönelik aylık  prim hizmet bildirgeleri hakkında sınırlamaya gidiliyor. Torba kanun resmi gazetede yayınlanmasını izleyen aybaşından sonra geriye dönük sigorta prim teşviklerinden yararlanmak için en fazla 6 ay olarak gerçekleştirilebilir. 6 aydan daha fazla süre için teşvik başvurusu bulunulması veya yararlanılan teşvik türünün değiştirilmesi söz konusu olmayacaktır.

Geriye Dönük Teşviklere Başvuruda Nisan 2018 Tarihi Önemli

Daha önce geriye dönük teşvikten yararlanmak ve yararlanılan teşvik türünü değiştirmek için SGK’ya başvurmuş işverenler torba kanunu resmi gazetede yayınlanma tarihini izleyen ve takip eden ay başına kadar gerekli başvuruları yapmalılar.  Eğer 20 Şubat 2018 tarihinde torba kanun resmi gazetede yayınlanması halinde 1 Nisan 2018 e kadar SGK ya tekrar başvuru yaparak geriye dönük sigorta prim teşviklerinden yararlanılabilir veya yararlanılan teşvik türlü değiştirebilecekler.

SGK’nın Açtığı Davalar Düşecek

Belirtilen şekilde yapılan başvurular dikkate alınacak ve kapsamdaki teşvik tutarları faizleri ile birlikte 6 aylık taksitler halinde 3 yıl içerisinde başvuru yapan işletmelere ödemeleri gerçekleştirilecek. Bu konu ile ilgili açılmış davalar davanın konusuz kalması sebebiyle düşecek SGK nın 1. derece mahkemelerinin verdiği kararlara itirazlarından da vazgeçmiş sayılacak.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey