SİGORTA

İşletmeler için Otomatik Katılımlı Bireysel Emeklilik Sistemi

Özellikle tasarruf miktarlarının istenilen seviyede olmaması devlet ve hükümet yetkililerini tasarruf yapma Noktasında alternatif üretmeye ittiğini biliyoruz. Diğer taraftan gelişmiş toplumlara baktığımızda tasarruf miktarlarını ilgili toplumlar bireysel emeklilik sistemleri ile arttırmaktadırlar.

Neden Otomatik Katılımlı Bireysel Emeklilik Sistemi?

Kamu ve hükümet yetkilileri almış oldukları kararlar ekonomide tasarruf miktarını arttırmak için bireysel emeklilik sistemini devreye sokmuş ilerleyen dönemlerde tüm işletmelerin çalışanlarına otomatik katılımlı bireysel emeklilik sistemi yapmasını zorunlu hale getirmiştir Buradaki amaç harcamadan ziyade tasarruf miktarını arttırma bir hedef olmuştur.

Bununla birlikte otomatik katılımlı bireysel emeklilik sisteminin nasıl çalışacağı cayma hakkının olup olmadığı veya işletmelerin bu konuda hangi zamanda çalışanların bu konudaki haklarının ve yükümlülüklerinin neler olduğu konusunda bilgilendirme yazısı hazırlayarak okurlarımızla paylaşmak istedik.

Otomatik Katılımlı Bireysel Emeklilik Sisteminde Yaş

1 Ocak 2017 tarihinden itibaren 45 yaşın altındaki bütün çalışanlar için uygulanmaya başlanan otomatik katılımlı bireysel emeklilik sisteminin 1 Nisan 2017 den itibaren kapsamı genişletildi.

1000’den daha fazla sayıda çalışana olan özel sektör işyerlerinde başlayan uygulama aynı zamanda bir Nisan’dan itibaren memurlar için de uygulanmaya başlandı. Ayrıca 250 ile 1 arasında çalışanı bulunan özel sektör şirketler yine kapsam içerisine dahil edilmiş oldu.

1 Nisan 1972 ve sonrasında doğan işçi ve memurların tamamı kapsamda ve bu kişiler için Kamu idarelerinin işverenlerinin Sözleşme başlatmaları gerekiyor 45 yaşın üzerindeki çalışanlar için bireysel emeklilik sözleşmesi başlatılması zorunlu değil.

Hazırda Bireysel Emekliliği Olan Çalışanlar için Durum Nedir?

Kişilerin hali hazırda devam eden bir bireysel emeklilik sözleşmesi bulunan çalışanlar için de yeni sistemle birlikte otomatik katılımlı bireysel emeklilik sözleşmesi açılması gerekiyor. Yani kişinin daha önceden bireysel emeklilik sistemi’ne dahil olmuş olması yeni otomatik katılımlı bireysel emeklilik sisteminden muaf olacağı anlamına gelmiyor. Bu kişilerde mevcut bireysel emekliliklerini ek olarak otomatik katılımlı bireysel emeklilik sistemi poliçesine dahil olmaları gerekiyor bu durumda kişilerin 2 tane bireysel emeklilik poliçesi olmuş oluyor. Bu durumdaki çalışanlar için çıkış noktası otomatik katılımlı bireysel emeklilik sisteminden ziyade daha önceki yaptırmış oldukları bireysel emeklilik poliçesini iptal ettirmek bir çözüm olabileceği gibi aynı anda iki bireysel emeklilik sözleşmesinin devam etmesi de farklı bir yol olarak değerlendirilebilir.

Otomatik Katılımlı Bireysel Emeklilik Sisteminde Cayma Hakkı

Otomatik katılımlı bireysel emeklilik sistemi kapsamında ki çalışanlar işveren veya kamu kurumu tarafından bireysel emeklilik sözleşmesi başlatılan tarihten itibaren 2 ay içerisinde cayma haklarını kullanabilirler bu durumda çalışanın sözleşmesi iptal edilir.

Diğer yandan cayma hakkını kullanan çalışanlardan yapılan kesintilerin hiçbir kayıt olmadan 10 gün içerisinde iade edilmesi gerekmekte. Dolayısıyla otomatik katılımlı bireysel emeklilik sisteminden cayma hakkını kullanan çalışanın maddi olarak hiçbir kaybı olmamış olur.

Devamını Göster

Tuğba Coşkun

Tuğba Coşkun Lise Eğitimini Anadolu Hisarı Ticaret Meslek Lisesinde Muhasebe bölümünde tamamlamıştır. Muhasebe eğitiminden sonra Uludağ Üniversitesi Bilgisayarlı Muhasebe ve Vergi Uygulamaları bölümünden mezun olmuştur. Şu anda da Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi 4. sınıf öğrencisidir. Sağlık sigortaları uzmanlık alanı olmak üzere Tuğba Coşkun’un 10 yıllık sigorta deneyimi bulunmaktadır. Tuğba Coşkun aynı zamanda Yelken Sigorta Acenteliğinin ortaklarındandır.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey