Finansal Okur YazarlıkKOBİ KREDİLERİ

İşletmeler için Banka Teminat Mektubu Nedir?

Bu yazımızda işletmelerin ihtiyacı olan teminat mektuplarının ne olduğunu ve teminat mektubu ile ilgili genel bilgileri aktardığımız yazımızı inceleyebilirsiniz.

  • Resmi kurum ve işletmelere, diğer gerçek ve tüzel kişilere hitaben, belirli bir alacaklının isteyebileceği ya da verilen taahhüdün, karşılıklı anlaşılmış ve belirlenen sürede aynı zamanda şartlar uyarınca yerine getirileceğini taahhüt eden, yerine getirilmez ise söz konusu taahhüt bedelinin banka tarafından ödeneceğini garanti altına alan belge Banka Teminat Mektubu Nedir sorusunun cevabı olarak verilebilir.
  • Teminat mektupları TL veya yabancı döviz cinsinden istenebilir ve talep banka tarafından hazırlanıp teslim edilebilir. Ek olarak teminat mektupları gayri nakdi krediler statüsünde değerlendirilmektedir.
  • Teminat mektupları aynı zamanda süreli veya süresiz olarak düzenlenebilir. Aynı zamanda talebe göre kesin teminat mektubu, geçici teminat mektubu, avans teminat mektubu, özel metinli teminat mektupları da olabilir.

banka-teminat-mektubu

 

  • Teminat mektupları karşılığında bankalara bir miktar nakit veya mal veya taşınmazlar ipotek ettirilir.
  • Teminat mektubu komisyonu ise bankadan bankaya göre değişmekle birlikte peşin veya dönemlerde ödenebilmektedir.
  • Teminat mektupları neden ihtiyaç duyulur? sorusuna cevap vermek gerekirse; teminat mektupları mal alımı olabilir, bayilik talepleri için teminat mektupları, taahhüt işleri için teminat mektupları, gümrük işleri için teminat mektupları, kamu kurum ve kuruluşları (vergi işlemleri için) teminat mektuplarına ihtiyaç duyulabilir.
  • Teminat Mektupları Avantajları ise; banka güvenirliğinin mektubu sunan aracılığıyla karşı tarafa aktarılması sağlanır. Aynı zamanda işletmeler teminat mektubu sayesinde sermayelerini kullanmak zorunda kalmadan işlerini sürdürebilme imkanına sahip olur.

Teminat Mektubu Talep Formu Örneği (Kaynak Aktifbank):

 

 

Teminat Mektubu Örneği (Kaynak: gib.gov.tr)

kesin-teminat-mektubu-ornegi

 

 

 

 

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey