KOSGEB DESTEK TEŞVİK

İşe Alınan Çalışanların Primleri Devletten

Son dönemde Özellikle Devlet insiyatifiyle birlikte büyük bir istihdam seferberliği başlatıldı. Başlatılan İstihdam seferberliği ise medya’da önemli yer tuttuğunu söyleyebiliriz. Peki özellikle çalışan istihdamı yapacak işverenlere ne gibi fırsatlar sunuluyor? İşletmeler en büyük maliyet kalemi olan çalışan tarafında ne gibi teşviklerle karşılaşıyorlar.

İşletmelere İstihdam İle İlgili Ne Gibi Fırsatlar Sunuluyor?

“İstihdam Sizden, Sigorta ve Vergi Bizden” sloganıyla İŞKUR işletmelere sağlayacağı avantajları duyurdu. Özellikle İŞKUR’un yayınladığı şartlara bakarsak (4447 Sayılı Kanun’un Geçici 17. Maddesi’nde yer alan istihdam teşviki ) en dikkat çekici özellik yıl sonuna kadar mevcut çalışanlara ek olarak alınacak her çalışanın belirli orandaki giderlerinin devlet tarafından karşılanması.

Açıklamanın detayları ise şu şekilde:

31.12.2017 tarihine kadar özel sektör işverenlerine mevcut çalışanlarına ilave alacakları her bir sigortalı için sigorta ve vergi yüklerini biz üstleniyoruz. İşverenlere ilave istihdam ettikleri sigortalı için 773 TL tutarındaki prim ve vergi yükümlülükleri devlet tarafından karşılanacak.

Yine yapılan açıklamada en dikkat çekici noktalardan bir tanesi de istihdam teşvikinin sadece özel işletmeler için geçerli olması. Buna ek olarak yine teşvik 2017 yılı sonunda 31.12.2017 yılında sonlanacak. 2018 başı itibariyle o günün şartlarında mevcut vergi ve sigorta ödemeleri geçerli olacak.

Aynı zamanda işletmesini de 2017 yılı içerisinde kurmuş ve 2017 yılı içerisinde personel istihdamı yapacak olan işletmeler de ilgili teşvikden yararlanabilecekler.

Açıklamada dikkat çeken konulardan bir tanesi de ilgili teşvikten yararlanırken aynı konuda ikinci bir teşvikten yararlanılamayacağı hususu. Yanı sigorta ve vergi indiriminden yararlanırken aynı anda ikinci bir sigorta veya vergi indiriminden yararlanılamamakta. Yani iki indirim birleştirilemiyor diyebiliriz. Mevcut teşvik haricinde bir teşvik olması durumunda ise işletmeler ilgili teşvikden faydalanabilecekler.

Teşvikden Yararlanmak Nereye Başvurmak Gerekir?

Destekten yararlanabilmek için işverenlerin e-Bildirge kanalıyla başvuruda bulunması gerekmektedir. Kapsama giren sigortalılara ilişkin e-Bildirge kanalıyla İşverenlerce yapılacak başvurular, www.sgk.gov.tr adresinden e-Bildirge sistemi üzerinde “4447 / Geçici 17. Madde İşveren Desteği” menüsü işaretlenmek suretiyle erişilen ekran vasıtasıyla yapılmaktadır.

Teşvikten Yararlanma Koşulları Nelerdir?

  • Teşvikten yararlanacak işverenin 01.02.2017 tarihinden sonra işe aldığı kişinin, İŞKUR kaydının olması ve 2016 yılı Aralık ayına ilişkin aylık prim ve hizmet belgelerindeki sigortalı sayısına ilave olarak çalıştırılması,
  • Aylık prim ve hizmet belgesinin yasal süresi içinde SGK’ya verilmiş olması,
  • İşveren tarafından ödenmesi gereken sigorta priminin tamamının yasal süresi içinde ödenmesi,
  • İşyerinin SGK’ya yasal ödeme süresi geçmiş sigorta primi, işsizlik sigortası primi, idari para cezası ve bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borcunun bulunmaması gerekmektedir.
Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey