SÖZLEŞMELER

İş Sözleşmelerinde Cezai Şartın Geçersiz Olduğu Durumlar

İş sözleşmeleri temelini Borçlar Hukukundan alan ve işveren ile işçiyi karşılıklı olarak koruyan maddeler bütünüdür. Bu açıdan bakıldığında hem işçiyi/çalışanlar açısından hem de işveren açısından iş sözleşmelerini yaparken bu maddedeki bilgilendirmeleri de dikkate almakta fayda olacaktır.

Yine sözleşmelerin temel yapısı, bağlı olan yani ekonomik olarak daha güçsüz olan tarafı koruma psikolojisiyle hazırlanır ve güçsüz olanın hakları öncelikli olarak gözetilmektedir.

İş Sözleşmelerinde cezai şart hangi hallerde geçersiz olur?

İşverenin verilen eğitimler karşılığında belirli bir süre çalışanın çalışmasını isteyebilir ve bunu cezai maddeye bağlayabilir. Ancak istenilen bedel eğitim hizmetinden daha yüksek olamaz. Yine bu bedelin talep edilebilmesi için yapılan eğitim harcamasının resmi belgelerle ispatlanabilir olması gerekmektedir.

İş Sözleşmelerinde Cezai Şart, işverenin iş sözleşmesinde belirtilen sorumluluklarını yerine getirmemesi halinde geçersiz sayılmaktadır.

Cezai Şart talep eden tarafın haklı nedenleri olması mecburiyeti vardır. Haklı sebepleri belirleyecek olan ise iş mahkemeleridir.

İş sözleşmelerinde çalışan ve işveren arasındaki sözleşmelerde cezai şart dengesi mecburidir. Çalışan adına daha ağır şartlar mevcutsa çalışanın korunması gereğince cezai şart geçersiz olur.

İş Sözleşmelerinde Cezai Şart maddesinin önemli miktarlarda olması durumunda mahkemede bu miktarın indirilmesi de mümkün olmaktadır.

is-sozlesmelerinde-cezai-sartin-gecersiz-oldugu-durumlarSözleşmenin Belirli Bir Süre için Yapılmış Olması

Çalışan ile işveren arasında yapılan sözleşmelerde cezai şartın geçerli olabilmesi için sözleşmenin belirli bir süre ile yapılmış olması gerekmekte. Belirsiz süreli iş sözleşmelerinde sürenin ne zaman biteceği bilenemediğinden cezai şartın da belirsiz süreli olarak uygulanabilmesi mümkün değildir.

Tek taraflı olarak düzenlenen yani tarafların mutabık kalmadığı cezai şartlar geçersiz sayılmaktadır.

İş Sözleşmelerinde Cezai Şartı temel yasalara, kişilerin ahlaki yapısına, kişilik haklarına aykırı olamayacaktır. Bu maddelere aykırılık durumunda madde yine geçersiz sayılacaktır.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey