SÖZLEŞMELER

İş Sözleşmelerinde Cezai Şart Maddesi

Nitelikli çalışanların daha kritik pozisyonlarda istihdam edilmesi

İş sözleşmelerinde cezai şart maddesi temelini borçlar hukukundan almaktadır. Bu anlamda cezai şart maddeleri hem çalışan hem de işvereni koruma niteliğindedir. Yine sözleşmeler genel olarak nitelikli olarak tabir edilen beyaz yaka çalışanlar için geçerli olabilmekte. Bunun sebebi de yine nitelikli çalışanların daha kritik pozisyonlarda istihdam edilmesi ve işveren tarafında belirli oranda yük getirmesi.
Sözleşmenin çalışan veya işveren tarafından haklı nedenlerle fesh edilmiş olması gerekmektedir.

İş Sözleşmelerinde Cezai Şart Maddesi

Belirli süreli iş sözleşmelerinde kullanılan bir maddedir. Belirsiz süreli iş sözleşmeleri süresinin de belirli olmamasından kaynaklı olarak cezai madde hükmü de geçerli olamayacaktır.

is-sozlesmelerinde-cezai-sart

İş sözleşmelerinde bulunan cezai şart maddesinde geçen şartın makul ve orantılı olması gerekmektedir. Çalışan aleyhine işveren lehine olan maddelerde cezai miktarlarda olması durumunda cezai miktarın küçük olan rakamı dikkate alınmaktadır.

Çalışan ve İşveren arasında yapılan belirli süreli iş sözleşmeleri belirlenen süreden önce sona erdirilmiş olması gerekmektedir.

İş sözleşmelerinde cezai şartların geçersiz olduğu durumlar konulu yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Daha fazla detay için lütfen iletişim formumuzu doldurunuz. İletişim formu üzerinden danışmanlık hizmetlerimiz ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey