GÜNCEL KONULAR

İş Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi gereken 9 Kritik Nokta

  1. Özellikle dozer kepçe gibi iş makinelerinde arka tarafta bulunan beko kısmında da eğilme ve çatlak olup olmadığına dikkat etmek gerekir. Yine arka taraftaki boğumlarda genelde müdahele ve tamirat işlemleri görmektedir. Buradaki yapılan işlemin yoğunluğuna dikkat etmek gerekir. Bir iki işlem gördüyse çok sorun oluşturmayacaktır. Yoğun işlem gördüyse dikkat etmekte fayda var.
  2. Makinenin genel durumuna bakmak faydalı olacaktır. Aslında her aracı alırken yapılması gereken işlemleri iş makinesi alırken de yapmak gerekmekte. Örneğin modeliyle orantılı olarak boyada veya cihazda yıpranma var mı? Değişen boya değişimi gibi iş makinesinin genel hatlarını da incelemek faydalı olacaktır.
  3. Kepçe kısmında yine modeline bakarak kaynak yapılmış mı? Yapıldıysa da ne kadar yoğunlukta yapıldığına bakmak gerekir. Modeli yeni olup da kepçe kısmı ve uzantısında yoğun kaynak izleri görünüyorsa pozitif değerlendirmemek gerekir. Eski bir modelse ve kepçe ve diğer parçalarında kaynak ufak tefek kaynaklar varsa çok önemli bir sorun oluşturmayacaktır. Yine yer yer kırık yoğunluğunun da düşük olmasına dikkat etmekte fayda var.
  4. Yine kepçe ve dozer gibi iş makinelerinde ayaklar kısmını havaya kaldırarak lastik kontrolü ve dişli kontrolü yapmakta fayda vardır. Lastik kısmında ileri geri hareket ettirerek dişlilerin sağlam olup olmadığı kontrol edilebilir. Lastik kısmında çok oynama varsa dişlilerde de aynı şekilde sorun olduğu anlamına gelmektedir. Aynı şekilde ön lastikleri de kontrol edip biraz sarsmak gerekecek yine bilyalardan ses geliyorsa ön takımlara dikkat etmek gerekir o tarafta da masraf oluşacak gibi duruyor.
  5. Sonraki süreçte iş makinesini çalıştırıp dozerin dengede olup olmadığını kontrol etmekte fayda var. Bunu anlamak içinde kısa süreli çalıştırıp genel gidişatında ve ön kovasında sorun olup olmadığını kontrol etmek gerekir.
  6. Yine aynı şekilde iş makinesinde şanzıman kontrolü yaparken de makineyi askıya alıp vites geçişlerinde makinenin vites geçişine verdiği tepkimeye dikkat etmek gerekir. Vites değişikliklerinde verilen tepkiler geç değilse ve düzgünse şanzımanın düzgün çalıştığı anlamına gelmektedir. Yine dik bir rampada durarak vitesi birinci vitese atarak denemek gerekecek. Eğer kepçe geri kayarsa şanzıman sorunlu olabilir geri kaymazsa sorunsuz bir şanzıman olduğu anlamına gelmektedir.
  7. İş Makinesinde motor tarafında da ön inceleme yapmak faydalı olacaktır. Bunun için makineyi çalıştırmak çalışan makinenin sesinde bir düzensizlik olup olmadığını kontrol etmek gerekmektedir.  Yine egsozdan gelen duman mavi veya beyaz bir duman çıkarsa yağ yaktığı ve motorunda sorun olduğu anlamında da gelmektedir.
  8. Motor altında bulunan tahliye borusundan beyaz duman çıkıyorsa yine motorda bir sorun olabileceği anlamına gelmektedir. Yine yokuşta ve makineye alınan yüklerde zorlanma varsa bu da genel bir sorun olduğu anlamına gelmektedir.
  9. Yine yapılan tüm testler veya kontroller mevcut makinenin garanti olarak iyi olduğu anlamına gelmez. Buradaki yazımızda bu testleri yaparak ortalamada iyi olduğunu söyleyebiliriz. %100 iyi olduğunu söylemek için daha detaylı testler yapmak ve uzmanlara inceletmek gerekmektedir.
Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey