KOSGEB DESTEK TEŞVİK

İş Kurmak İsteyen Meslek Liselilere KOSGEB’den 150 Bin TL

KOSGEB son dönemde ekonomiyi ve girişimciyi desteklemek adına ardı adına birçok destek ve hibeleri açıklamaktaydı. Son açıkladığı destek ile Meslek Liselilere 150 Bin TL’ye kadar destek verilmesi gündeme gelmiş oldu.

Meslek Liselilerin girişimciliğe daha fazla teşvik edilmesi ve aynı zamanda kobilerin sayısının arttırılması her zaman en çok desteklenen ticari faaliyetlerden olarak gösterilmektedir. Meslek Liseliler de bu uygulamada önemli yere sahip olmaktadırlar. Bu bağlamda özellikle yeni mezun meslek lisesi kişiler girişimcilikte daha önemli noktaya geleceği beklenmekte. Bu açıdan bakıldığında özellikle 2015-2016 eğitim öğretim yılından itibaren mezun olacak 384 bin 236 öğrenci, diploma ile birlikte ‘Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Katılım Belgesi’ni almaya hak kazanacak.

Meslek Liselilerin öneminin farkında olan KOSGEB ise Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü arasında ‘Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ protokolü imzaladı.

Yeni Mezun Meslek Liseliler için Önemli Fırsatlar Kapıda

Teknik ve Mesleki Liselerden mezun olanlar, ilk olarak mezun oldukları yani uzmanlaştıkları alanda işletme veya şirket kurmak isterlerse öncelikle 50.000 TL hibeye hak kazanmış olacaklar aynı zamanda 100.000 TL ise faizsiz banka kredisi desteğine sahip olabilecekler. Tüm bu destek ve teşvikler ile girişimciler KOSGEB ‘Yeni Girişimci Desteği’ne başvuru hakkına sahip olabilecekler.

Mezun olup Üniversitede Okuyanlar da Destekten Faydalanabilecek

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Recep Biçer yaptığı açıklamalardan bazı satır başları ise şu şekilde;

Girişimciliğin geliştirilmesi ve bu bilincin yaygınlaştırılmasını hedeflediklerini vurgulayan Biçer, imzalanan protokolle birlikte Mesleki ve Teknik Liselerde okutulmakta olan girişimcilik derslerinin, KOSGEB’in girişimcilik desteği eğitimleri kapsamına alınabilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” işbirliği protokolü imzalandıklarını anlattı.

Girişimcilik eğitiminin önemine işaret eden Biçer, uygulamanın meslek ve teknik lise mezunlarına vizyon kazandıracağını dile getirdi. Protokolün, meslek ve teknik lise mezunlarının iş kurmalarına yönelik önemli bir kapı açacağının altını çizen Biçer, üniversite ya da lise mezunu olup devletten iş bekleyenlerin sayısının da azalabileceğini kaydetti. Mezun olanların, üniversitede okurken belgeleriyle destek alabileceklerini ve projelerini hayata geçirebileceklerine de değinen Biçer, öğrencilere bu destekten yararlanmaları çağrısında bulundu.

Karneyi Al Hibeyi Kap

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay da 3 bin 291 meslek lisesinde, 1 milyon 782 bin öğrencinin eğitim gördüğünü bildirdi.

Bu öğretim yılında mezun olacak öğrencilerin, karneleriyle birlikte Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Belgesini alacak olmalarının sevindirici olduğunu dile getiren Gülay, “Bu krediyle çocuklarımız hem kendi alanlarında iş yerlerini açabilirler, hem de istiyorlarsa üniversite eğitimine devam edebilirler. Meslek lisesi mezunu öğrencilerimizin özellikle kendi alanlarında iş yeri açmalarını önemsiyoruz, çünkü verdiğimiz mesleki eğitimin boşa gitmesini istemiyoruz.” ifadesini kullandı.

Gülay, bugün öğrencilere karneleri verilirken, protokol hakkında bilgilendirme yapacaklarını da kaydetti.

Etiketler
Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey