İNSAN KAYNAKLARIİŞ SAĞLIĞI ve İŞ GÜVENLİĞİ

İş Güvenliği Uzmanı Kimdir Ne İş Yapar?

Özellikle yeni değişen kanun ile birlikte iş güvenliği uzmanı istihdamı belirli şirketlerde zorunlu hale getirildi. Bu yazımızda ise özellikle iş güvenliği uzmanlarında bulunması gereken özellikler nelerdir? İşletmeler iş güvenliği uzmanı istihdam ederken hangi kriterleri göz önünde bulundurmalıdır?  Gibi soruları cevaplandırmaya çalışacağız.  Aynı zamanda önceki yazılarımızda iş yerinde çalışan memnuniyetinin nasıl sağlanması gerektiğine dair yazımızı paylaşmış ve muhtemel sorunlara nasıl çözümler üretilir gibi konulara değinmiştik.

İş Güvenliği Uzmanında Bulunması Gereken Nitelikler

İş Güvenlik Uzmanı istihdamı yapılırken özellikle 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve İş sağlığı ve Güvenliği uzmanlarının görev, yetki, sorumluluk ve eğitimleri hakkındaki yönetmelik gereği tüm görevleri yerine getirmesi beklenir

Aynı zamanda istihdam edilecek adayın işletmenin tehlike derecesine göre A,B veya C sınıfı iş güvenliği sertifikalarından birisine sahip olması gerekir.

İleri düzeyde kayıt tutabilme ve raporlama yeteneğine ilgili adayın sahip olması gerekmektedir.

İlgili personelin eğitim verebilme yeteneğinin de aynı zamanda gelişmiş olması beklenmelidir. İşletmede ilgili kişilere iş güvenliği konusunda eğitim verilmesi de işin gereği olarak gündeme gelebilir.

İş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin planlanması ve yapılması beklenen bir diğer özellik olmalıdır.

Eğer iş yeri ağırlıklı olarak makine ve teçhizat ağırlıklı çalışan bir işletmeyse; İş yerlerinde kullanılan makine ve techizatların bakım ve kontrollerinin planlanması iş güvenliği uzmanından beklenmelidir.

İş Güvenliği Uzmanından Neler Beklenmelidir?

Saha risk analizleri yapmak, önleyici planları düzenlemek planlanan düzenlemeyi ise işletmeyle, ilgili birimlerle paylaşmalıdır.

İş güvenliği uzmanı olarak istihdam edilecek kişinin, iş yerinde kaza, yangın, doğal afetler gibi acil müdahale gerektiren durumlar için acil durum eylem planının hazırlanmasını sağlamalı ve uygulamaların takibini titizlikle yapmalıdır,

Gerekli durumlarda ilgili şirketin varsa iş yeri hekimi ile işbirliği yapmalı, iş yerinde meydana gelebilecek iş kazaları ve meslek hastalıkları ile ilgili değerlendirmeleri yapmalı gerekli önleyici faaliyet planını hazırlamalı.

Etiketler
Devamını Göster

Seçil Baydaş

20 yıldır İnsan Kaynakları alanıyla ilgilenen Seçil Baydaş, eğitimini sırasıyla Bilgisayar Programcılığı, Davranış Bilmleri ve Executive MBA alanlarında tamamlamıştır. Daha çok hizmet sektöründeki yerli ve yabancı şirketlerde İnsan Kaynakları alanlarında çalışmakla birlikte son iş yerlerinden olan PDR-HR’ın kurucu ortaklarındandır. İnsan Kaynakları Departman Kurulumu, Kobilerde İnsan Kaynakları Kaynakları Yönetimi, Seçme Yerleştirme (İşe Alım), Eğitim Yönetimi, Performans Yönetimi, Çalışan Bağlılığı, Değerlendirme Merkezi Uygulamaları ve buna benzer İnsan Kaynakları fonksiyonlarında uzun yıllar deneyime sahiptir. Aynı zamanda Adler Ekolünden Profesyonel Koç olan Seçil Baydaş Kariyer Koçluğu, Öğrenci Meslek Seçim Koçlukları alanında uzmandır. İş hayatına kendi kurucusu ve sahibi olduğu Pupa Danışmanlık Şirketinde ekip arkadaşlarıyla birlikte; İnsan Kaynakları Danışmanlığı, Kobilerde İnsan Kaynakları Yönetimi, Yönetim Danışmanlığı, Orta ve Üst Düzey Kariyer Koçluğu ve Öğrenci-Mezun Meslek Seçim Koçlukları alanında hizmet vermektedirler. Seçil Baydaş ile iletişim sayfamız üzerinden sorularınızı ve taleplerinizi iletebilirsiniz.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey