İNSAN KAYNAKLARI

İş Başvurusu Yapan Adayla Görüşme Süreci

Önceki yazımızda ilanınıza başvuru yapan adayla ilgili olarak süreci nasıl yürütebileceğiniz ile ilgili konuya değinmiştik. Bu yazımızda ise kısa listeye aldığınız bir adayla görüşme sürecinin nasıl ilerletilmesi gerektiği olumlu belirlediğiniz veya olumsuz olarak değerlendirdiğiniz adaylarla süreci nasıl yönetmeniz gerektiği ile ilgili konulara değineceğiz.

  • Sıcak listeye alınan adayların görüşmeye çağrılması da belli bir program ve sürece tabi olmalıdır. Öncelikle görüşmeye çağırılan adayın cv’si detaylı şekilde incelenmeli ve incelenen adaylar ile ilgili soru çalışması ve adaya yöneltilmesi muhtemel sorular önceden çalışılmalıdır. Önceden hazırlıklı olarak girilen iş görüşmeleri her zaman daha etkin bir görüşme yapmanızı sağlar.
  • Aday görüşmeye geldikten sonra adayın uzun süre bekletilmemesi çok önemlidir. Uzun süre bekletilen aday firma ile ilgili olumsuz bir görüşe sahip olabileceği gibi uzun süre beklemeden kaynaklı olarak olarak heyecanlanabilir mülakatta gerçek performansını gösteremeyebilir. Bu sebeple gelen adayın en fazla on beş dakika bekletilmesi bu süreden daha fazla bekletilmemesi uygun olacaktır.

adaylarla_gorusme

  • Görüşmeye başladıktan sonra hemen soru cevap kısmına geçmeden önce sohbet ederek adayın heyecanını gidermesinde yardımcı olunmalı aynı zamanda çay kahve gibi ikramlar yapılması yine aday açısından olumlu izlenim yaratılacağı gibi aynı zamanda da adayın heyecanını bastırmasında da fayda sağlayacaktır.
  • Olumlu düşünülen adayla ilgili olarak sürecin olumlu olarak ilerlediği ile ilgili bilgi vermek faydalı olacaktır. Adaylar sürecin nasıl ilerlediği ile düzenli olarak bilgi beklediklerinden bu sürecin de düzenli olarak ilerletilmesinde fayda olacaktır.
  • Olumsuz düşünülen adayla ilgili olarak ise yine bekletilmeden mail veya telefonla iletişime geçerek personel alımının gerçekleştiği belirtilmelidir. Bu aşamada adaylara özellikle teşekkür edilmesi faydalı olacaktır.

 

 

Devamını Göster

Hande Belirgen

1978 Ankara doğumlu olan Hande Belirgen lise eğitimini Ankara’da tamamladıktan sonra, 2001 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Sırasıyla Commercial Union’da Finansal Danışman , Kariyer.Net’te Satış Takım Lideri olarak çalışmış, 2009 yılında insan kaynakları ve danışmanlık sektörüne geçiş yaparak Dünyanın önde gelen insan kaynakları seçme yerleştimr şirketlerinden olan Adecco Danışmanlık firmasında Şube Müdürü görevini yürütmüştür. Son olarak İnsan Kaynakları Çözüm Ortağı olarak farklı sektörlerde ki birçok firmanın işe alım süreçlerini yürütmektedir. Hande Belirgen ile iletişim sayfamız üzerinden sorularınızı ve taleplerinizi iletebilirsiniz.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey