GÜNCEL KONULAR

İnşaat Sektörünün Sayısal Verileri

Önceki yazımızda inşaat sektörünün istihdam için önemli bir sektör olduğuna değinmiş ve inşaat sektöründe hızı arttırmak ve ürütemin potansiyelini çoğaltmak için ruhsat ve izin sürelerinin kısaldığından bahsetmiştik. Detaylar için ruhsat izinleri kısalıyor yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bu yazımızda ise özellikle inşaat sektörünün sayısal rakamlarından bahsederek yıllar itibariyle geçirdiği değişimlere değineceğiz

İnşaat Sektörü Sayısal Verileri

Türkiye’de 2017 yılında inşaat sektörü için büyüme beklentisi %5 olarak tahmin ediliyor. İnşaat malzemeleri pazarında büyüme beklentisi de %7 civarındadır. 2013 ile 2016 yılları arasındaki 4 yılda yabancılara toplam 71718 konut satıldı en fazla konut satılan iller İstanbul ve Antalya en fazla konut alan yabancılar ise Sudiler, Iraklılar ve Kuvyetlilerdir. Konut satışları 2016 yılında %4.2 artışla 1.341.453 adet olmuştur. Konut satışlarında sırasıyla en çok satılan iller İstanbul, Ankara ve İzmir olmuştur.

Büyük Hacim Rusya Üzerinden Dönüyor

Türkiye 1972 ile2016 yılları arasında yurt dışı Müteahhitlikte 328.4 milyar dolarlık proje üstlenmiş. En büyük ağırlık 64.8 milyar dolarlık proje stokuyla Rusya federasyonunda. Bunu 48.2 milyar dolarla Türkmenistan 29.2 milyar dolarla Libya takip ediyor.

Konut Fiyatlarındaki Artış Oranları Dikkat Çekici

Mevcut konut fiyatları 2016 yılında %9.1 oranında artış göstermiştir. Kiraların artışı ise %7.41’dir. Buna karşılık konut fiyatları %2.9 artmış görünüyor.

Finansman modeli ile parametre bir araya geldiğinde bir inşaat şirketinin marka projeler yapması veya İnşaat şirketini Marka olması mümkün.

Sektörün Gelişmesi İçin

Ülkemizdeki önemli problemlerden bir tanesi marka olma yolunda ilerlemek istediğimiz projeler gerekli proje zaman ayıramıyor. Projeler sektörün gelişmesi ve ekonominin büyümesi için büyük önem arz etmekte.

Krediler noktasında ise özellikle bankaların kredileri nasıl kullandırttığı ve kredi kullanımlarında sağladığı kolaylıklar sektörde satışları etkileyen en önemli etkenler olarak durmaktadır.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey