MUHASEBE

İnşaat Sektöründe Muhasebe İşlemleri Nasıl Olmalı?

İnşaat Sektörü, çalışma alanlarının çeşitliliği ve çalışan sayısının fazla olmasından dolayı, işsizlik sorununu çözmek için en önemli iş koludur, diyebiliriz. İşsizlik Konusuna ek olarak Maliye açısından bakılınca da önemli vergi kazanımlarından birisi olduğunu söyleyebiliriz. Tüm özellikleri ile dikkate alındığında İnşaat Sektörünün kendi başına lokomotif sektör olduğunu söylemek yanlış olmaz. Biz de yazımızda özellikle inşaat sektörünün muhasebesel süreçlerinin nasıl olması gerektiği aynı zamanda inşaat sektöründe etkin muhasebesel işlemlerin nasıl yapılacağına yazımızda değineceğiz.

İnşaat Sektörünün Global Etkisi

Hem beden gücü ile hem de zihin gücü ile çalışan, binlerce çalışanın katılımı ile gerçekleşen koordine bir çalışmanın sonucu; insanların kullandığı, ev, işyeri, park, alışveriş merkezi, fabrika gibi fiziki oluşumlar sayesinde de, inşaat işinin sosyal tatmin edici bir yönü bulunmaktadır.

Geleneksel toplum yapımızdan kaynaklanan ve dünyada da yaygın olan bir inanış mevcuttur. Ev sahibi olup, ailemizi ve kendimizi güvence altına almak, çoğumuzun hayali, hayat amacıdır. Bu amaca hizmet eden Mortgage Kredisi, Amerika, Kanada gibi ülkelerde öteden beri kullanılan bir yöntemdir. Ülkemizde ise son 25 yıllık zaman diliminde, hükümet politikaları sayesinde yerleşmiş, kullanılmaya başlanmıştır. Mortgage kredisi ile ev sahibi olmak, insanlara, kira öder gibi ödeme yapıp; düşük maliyet ile ancak uzun vadede ev sahibi olmayı sağlar. Bu yöntem ile ev almak, emeklilik ikramiyesini beklemek ya da miras yolu ile ev sahibi olmaktan daha mantıklı ve iyi bir yoldur.

İnşaat sektörünün gelişmesinde, devletin katkısı çok fazladır. Kentsel Dönüşüm Projeleri, Deprem Yönetmeliği ve Binalarda Enerji Verimliliğini artırıcı projeler gibi projeler yapan devlet; inşaat sektörünün ilerlemesine fayda sağlamıştır.

İnşaat Sektörünün Genel Sınıflandırması Nasıldır?

İşte bu nedenle, devasa bir büyüklüğe sahip olan İnşaat Sektörünün; diğer sektörlere göre biraz daha önemli olması, hatta muhasebesinin farklı bir sisteme oturtulması kaçınılmış olmuştur.

İnşaat İşlerini Üç Ana Başlık Altında Sınıflandırabiliriz;

  1. Taahhüt Şeklinde Yapılan İnşaatlar,
  2.  Yatırım Amaçlı İnşaatlar,
  3. Özel İnşaatlar.

1- Taahhüt Şeklinde Yapılan İnşaatları da Dört Alt Başlığa ayırabiliriz:

1/a)- Yıllara yaygın inşaatlar: Birden fazla senede yapılan inşaatlar için kullanılan bir tanımdır.
1/b)- Yıllara yaygın olmayan inşaatlar: Bir sene içinde başlayıp, aynı sene içinde biten inşaatlar için kullanılan tanımdır.
1/c)- Kooperatifler için yapılan inşaatlar.
1/d)- Yurt Dışındaki İnşaatlar.
2- Yatırım Amaçlı Yapılan İnşaatlar ise; ya kullanım amaçlı yapılır, ya da kiralama amaçlı yapılır.
3- Özel İnşaatların Yapılma amacı da iki türlüdür. Satış amacı ile ya da kullanım amacı ile yapılan inşaatlar.

İnşaat Sektörü hakkında vermiş olduğum bazı temel bilgilerden sonra; İnşaat Muhasebesinden biraz bahsetmek istiyorum.

İnşaat Muhasebesinde Kurallar

İnşaat Muhasebesi, inşaatın belirli bir zaman diliminde yapılması ve bitişi ile ilişkilidir. Yani, inşaatın başlaması ile muhasebesi başlar; inşaatın bitip, teslimi ile muhasebesi de biter. Bu süre zarfında yapılan muhasebe işlemleri, önceden belirlenmiş olan kurallara göre yapılır.

İnşaat Muhasebesinde Kullanılan KDV Oranları Nelerdir?

% 1, % 8, % 18 KDV oranları, 150 metrekare ye kadar olan konutların, Büyükşehir sınırları içinde ve Lüks konut statüsünde olması durumunda, kullanılan KDV oranlarıdır.

Üç farklı KDV oranının olmasının mantığı da şöyle açıklanabilir;

% 1′ lik oran metrekare değeri 0-999 TL. arasında olunca*,
% 8′ lik oran metrekare değeri 1000-2000 TL. arasında olunca*,
% 18′ lik oran metrekare değeri 2000 TL. ve üzeri değerde olunca devreye girer*.
*01/01/2017 Yılından sonra “ruhsat” alınmış inşaatlar için geçerlidir. 01/01/2017 Yılından öncesi için, metrekare fiyat değerleri değişik rakamlardı.

Özetlersek; metrekare fiyatı kullanılacak KDV oranını belirler. Bu oranları da devlet belirlemektedir. Ancak, kullanım oranı 150 metrekare yi geçtiği takdirde, tek bir oran söz konusu olur. Oda % 18 ‘lik KDV oranıdır.

Önemli başka bir konu ise; İnşaat Şirketleri “arsayı” aldıkları zaman, “Gider Pusulası” düzenlemelidirler. Gider Pusulası ile birlikte Arsa Alım Kaydını da yapmalıdırlar.

İnşaat Maliyetlerinin Sınıflandırılması ise Şu Şekildedir;

1- Arsa Maliyeti
2- İnşaat Maliyeti
2/a)- İşçilik Maliyetleri
2/b)- Malzeme Maliyetleri

İnşaat maliyetlerinin tümünün faturalandırılması ve maliyetlerin de dağıtımı, muhasebe açısından önem taşımaktadır.

Konut yapımında, dairelerin TESLİM TUTANAĞI düzenlenip teslim edilmesi; İnşaat Şirketlerinin, inşaat başlangıcında İLK İŞÇİ ÇALIŞMAYA BAŞLADIĞI GÜN, SGK’ ya dosya düzenleyip vermesi; daire satışlarında EMSAL DAİRE SATIŞ BEDELLERİNE dikkat edilmesi, inşaat şirketlerin yararına olacak konulardır.

Biraz karmaşık görünse de, İnşaat Muhasebesi inşaatla başlayıp, inşaatla biten, kendine özgü kuralları olan bir muhasebe sistemidir.

Çok inşaatlı, çok istihdamlı günler dileğiyle…
Dilek ÖZCANLI

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey