KOSGEB DESTEK TEŞVİK

İnşaat Ruhsat ve İzin Süreleri Kısalıyor

İnşaat ruhsat ve izin sürelerinin kısaltılması ile birlikte ekonominin hızlandırılması ve inşaat şirketlerinin daha hızlı proje üretmeleri proje yapmalarının önü açılıyor.

2018-2020 dönemi Planlarını göre iş ve yatırım ortamının daha hızlı işleyebilmesi için Bürokratik süreçlerde hızlanma yoluna gidilmesi hükümet ve devlet yetkilileri tarafından dile getirildi.

İstihdamın İncisi İnşaat Sektörü

Bu kapsamda özellikle ülkenin lokomotif ve itici gücü olan aynı zamanda çalışan istihdamına en yüksek katkıyı sağlayan sektörlerin başında gelen inşaat sektöründe sürecin hızlandırılması amacıyla bazı konularda süre kısaltmalarını ve aynı zamanda belli konuların hızlandırılması konusunda fikir birliğine varıldı.

Hızlandırılması düşünülen konuların başında inşaat şirketlerinin izin, inşaat ruhsat izinleri konusunda hızlı işleyen süreçlerin hayata geçirilmesi planlanıyor. Bu aşamada ise inşaat ruhsat izinleri geçmişte verilen izinlerden farklı olarak tek imza ile yapılabilecek.

Kaliteli Malzeme Kullanımı Teşvik Edilecek

İnşaat süreçlerinde dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise kalitesiz malzeme kullanımı. Kalitesiz malzeme kullanımı özellikle geçtiğimiz büyük depremlerde dikkat çeken konulardan biri olarak ortaya çıktı. Bu sebeple hepimizin bildiği üzere depremlerde kalitesiz malzeme kullanımı depremlerde çoğu insanların hayatına mal oldu. Buradan yola çıkarak özellikle inşaat malzemeleri konusunda yönetmelik güncellemelerine giderek inşaatlarda belirli seviyenin üzerinde kalitedeki malzemelerin kullanılması mümkün olacak. Yeni teknoloji ürünlerin kullanımı inşaat firmalarının teşvik edilmesi sağlanacak.

Yerli Ürünlerin Kullanımı Arttırılacak

Özellikle cari açığın daha düşük orana düşürülmesi amacıyla ve yerli ürünlerin teşvik edilmesi amacıyla inşaat firmalarının ithal ürünlerden ziyade yeri inşaat malzemelerinin kullanılması teşvik edilecek.

Tüm süreçlerin temel amacı ekonominin lokomotifi inşaat sektörünün teşvik edilmesi önündeki engellerin kaldırılması öncelikli hedef. Sürecin hızlandırılmasından sonraki süreçte kaliteli malzeme kullanımı teşvik edileceği gibi aynı zamanda yerli ürün teşviki de planlanan konular arasında gösterilmekte.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey