KOBI REKLAM PAZARLAMA

Influencer Marketing Sistemi Nasıl Çalışır?

Son dönemin popüler konularından bir tanesi de Influencer Marketing’e dair genel bilgilendirme yaptığımız yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yine hatırlatılması gereken önemli konulardan bir tanesi de Influencer Marketing’in mobil kullanımlar, data kullanımları ve VR gibi sanal gerçekliklerle birlikte geleceğin popüler teknoloji ve pazarlama konularından bir tanesi olarak gösterilmektedir.

Yine hatırlatılması gereken konulardan bir tanesi de hazırladığım ders notlarından derlediğim yazımı yayınlamak istedim.

Influencer Nedir?

 • Sözlük Anlamı: Etkileyen
 • Türkçeye «Kanaat Lideri» olarak çevrilmektedir.
 • Influencer’lar kendi alanında etkili olan, aynı zamanda kişileri görüşleri ve fikirleriyle yönlendirebilenlerdir.
 • Topluluları arkasından sürükleyen kişilere verilen addır.

Influencer Marketing Nedir?

Özellikle Sosyal Medyada (Snapchat, Instagram, Youtube, Facebook, Twitter, Periscope) yüksek takipçi sayılarına sahip olup aynı zamanda sahip oldukları takipçileri arkasından sürükleyebilen, yönlendirebilen kişilerin sosyal medya hesaplarını kullanarak ürün ya da hizmetleri sosyal medya hesaplarında tanıtmalarına verilen isimdir.

Influencer Marketer’lar Kimdir?

Influencerlar’a daha önce de belirttiğimiz gibi grupları hareket ettiren peşinden sürükleyenlere denir. Aşağıda kısaca isimlerini paylaştığımız alanların da haricinde Influencerlar olabilir.

 • Ünlü Bloggerlar,
 • Youtuber’lar,
 • Twitter Fenomenler,
 • Gamer’lar,
 • Snapchat Fenomenleri,
 • Linkedin Influencer’leri,
 • Vloggerlar,
 • Instagrammerlar

Sizce Hangi Marka  Hangi Influencer’ları Kullanmalı?

Influencer Marketing Sistemi Nasıl Çalışır?

Influencer’lar markanın ürününü veya hizmetini reklam olduğu belli olmayacak veya belli olacak şekilde kullandıklarını gösterirler.

Örneğin; Ünlü bir koşucunun sosyal medya hesaplarında Nike veya Adidas marka ürünü yeni nesil ayakkabıların kullanım deneyimlerini pozitif olarak paylaşması ve takipçilerine bu ürünü almasını tavsiye etmesi.

Sosyal Medya’da ünlü bir sanatçının saç boyasını kullanarak deneyimlerini takipçilerine aktarması.

Neden Influencer Marketing?

Influencer Marketing yapısı itibariyle doğal reklam modelleri içerisinde değerlendirilmektedir. Bu özelliğiyle diğer banner, video reklam ve TV reklamlarına göre daha akılda kalıcı ve daha az rahatsız edici özelliği bulunmaktadır.

Influencer halkın içinden biri olması aynı zamanda kendi doğal ortamında ürünü veya hizmeti tüketmesi hedef kitle açısından daha samimi bulunmaktadır. Bu özelliğiyle reklamın perfomansının artmasını sağlayan önemli etmenlerdir.

Influencer Marketing güven özelliğiyle de diğer reklam modellerinden ayrılmaktadır. Sosyal medyada yüksek takipçi sayısına sahip olan Influencer’lar takipçileri tarafından bir güven noktasıdır. Bu sebeple önerilen ürün ya da hizmet potansiyel tüketici tarafından güvenli olarak tescillenmiş olur.

Devamını Göster

Cenap Coskun

Dijital Medya sektöründe 6 yıllık deneyimi ve Satış konusunda 9 yıllık deneyimi ile çalışmakta olan Cenap Coşkun Bilgi Üniversitesi Yüksek Lisans (MBA) mezunudur. Cenap Coşkun Kariyer.net, UZMANTV'de Reklam Satış Grup Müdürü ve Tasit.com’da Reklam Satış Direktörü görevini üstlenmiştir. Son olarak arabam.com'da Reklam Satış Müdürü Pozisyonunda çalışmaktadır. Cenap Coşkun hakkında detaylı bilgi için kişisel blog’unu inceleyebilirsiniz. www.cenapcoskun.com Cenap Coşkun ile iletişime geçmek isterseniz bilgi@kucukisletmeler.com adresine mail gönderebilirsiniz.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey