BANKACILIK & FİNANS

İhracatta Barter Modeli Hayata Geçiyor

Bilindiği üzere Eximbank özellikle döviz kazandırıcı faaliyetlerde bulunan ihracatcıları desteklemek amacıyla uzun süredir çalışmalar gerçekleştiriyor. Yapılan çalışmalar çerçevesinde ise son dönemde özellikle ihracat yapan işletmelere hem kredi konusunda hem de sigorta konusunda önemli teşvikler ve garantiler  sağlanmış ve sağlanan sigorta ve kredi garantilerinin  sonucunda da ihracat rakamlarında artışlar gözlemlenmiştir.

Öyle ki özellikle Temmuz 2017 rakamlarına baktığımızda Ülke ihracının yüzde 24.4’ünü finanse eder duruma gelmiş durumda bu da toplamda yirmi iki milyar dolarlık bir rakama tekabül ediyor ki bu da günümüz şartlarında ciddi bir rakam olduğunu söyleyebiliriz.

Hedef Türk İhracatcısına En Fazla Destek Veren Kurum Olmak

Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk Eximbank olarak dünyada ihracatçısına en fazla destek veren kuruluş olma hedefi kapsamında son dönemde döviz getirici faaliyette bulunan sektörlere kredi verme ve sigortalama konusunda hızlı bir ivmelenme yaşadıklarını belirtti.

İhracatta Barter Modelini Hayata Geçiriyoruz

Uzun süredir ihracatcılar arasında tartışılan ticaretin mal takası yoluyla yapılması konusu bu dönemde daha ciddi tartışılır hale geldi ve Özellikle Afrika pazarında yapılacak ticaret çalışmaları barter modeli üzerinden yapılması hedefleniyor. Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım bu önemli modelin yakın zamanda hayata geçirileceğini belirtiyor.

Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım Ekonomi Bakanı Nihat Zaybeçi’nin kendilerine iletilen talimatıyla birlikte projede üzerinde yapılan çalışmanın hızlandırıldığını belirtiyor. Yıldırım yaptığı açıklamada, 2017 içinde pilot olarak belirledikleri birkaç Afrika ülkesine iş yapan şirketlere barter olarak da bilinen “emtia bazlı finansman modeliyle” destek olacaklarını aktardı.

Emtia Bazlı Finansman Modeli Hayata Geçiyor

“Afrika ülkelerinde başlatacağımız ihracatta barter sistemi olarak bilinen “emtia bazlı finasman” modeliyle, parayla ticaret yapılamayan pazarlarda dış satımın artmasını bekliyoruz. Afrika’daki 8 ülke için alıcılar, satıcılar, üretim potansiyeli, tüketim bilgileri ve bu ülkelerde yapılabilecek projeler gibi başlıkları içeren çok boyutlu bir çalışmayı tamamladık. Yıl sonu gelmeden bu 8 ülkeden bir veya bir kaçında barter olarak da bilinen emtia bazlı finansman modelini deneyeceğiz. Bu şekilde doğrudan parayla ticaret yapılamayacak ülkelerle daha fazla ihracat yapılabilecek. Bu ülkelerin, aldığı mal ve hizmetler karşılığında ödeme yapabilecekleri emtiaları, belli kaynakları var. Bunu zaten bazı ülkelere gittiğimizde biz sormadan onlar söylüyorlar. Çin, Afrika coğrafyasında böyle çalışıyor. Biz çok daha iyi projelerle bu modeli çalıştırabiliriz, diğer ülkelerden daha başarılı olabiliriz.”

Emtia Bazlı Finasman Modeli Nedir?

 • Devredilebilir (“transferable”) akreditiflerin sorunsuz operasyonu
 • Back-to-back akreditiflerle finansman
 • Emtia özelliklerine sahip ürünlerin teminata alınması karşılığında finansman sağlanması,
 • CMA / SMA anlaşmaları kapsamında emtia rehni ile finansman,
 • YEDİEMİN sözleşmesi kapsamında finansman,
 • Yurtdışındaki üretici veya satıcıya yapılacak ödemenin finansmanı,
 • Yükleyici firmaların teslim aldıkları emtianın finansmanı,
 • Yüklemeden itibaren varış limanına kadar lojistik sürecinin finansmanı,
 • Yükleme ya da Tahliye Gözetimi kapsamında kesintisiz finansman temini,
 • Fiili ithali yapılmış hammadde veya yarı mamülün stok veya işlenme sürecinin finansmanı,
 • İç piyasaya satılacak ya da ihracat vesaikine bağlanmış emtianın finansmanı,
 • İhraç edilmesi amacıyla depolanmış malların rehni ile finansman,
 • Vadeli satışlarda vadeli alacağın finansmanı bu tanım içerisinde yer almaktadır.
Etiketler
Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey