KOBİ KREDİLERİ

İhracatcıya Müjde Reeskont Kredi Vadesi Uzatıldı

Önceki yazılarımızda reeskont kredileri ile ilgili bilgilendirmeler yapmıştık. Bu yazımızda ise son dönemde döviz kazandırma ve ülkeye döviz girişinin arttırılması için yapılan destek teşvik uygulamalarının bir yenisi daha hayata geçirildi.

Ürün İhracatı Yapanlara Özel Vade Uzatımı

Merkez Bankası belirli ürünlerin ihracatı için yapılan döviz kazandırıcı işlemlerin finansmanı için kullanılan reeskont kredileri vadelerinde değişiklik gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen değişikliğe göre daha önceden 240 gün olan reeskont kredi vadeleri 360 güne çıkartıldı. Yapılan değişiklikle belirli ürünlerde ürün ihracatı gerçekleştiren ihracatçı firmalar önemli ölçüde rahatlaması sağlanmış aynı zamanda da desteklenmiş oldu.

Turizmciler için de Vade Uzatımı

İlgili uygulama özellikle son dönemde zor günler geçiren turizmcileri de kapsadı. İlgili düzenleme ile yine 240 gün olan reeskont kredilerinin vadeleri 360 güne çıkartıldı.

Merkez Bankası Açıklaması ise Şu Şekilde

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, “İhracat ve Döviz Kazandırıcı Hizmetler Reeskont Kredisi Uygulama Talimatı ile belirlenecek olan yeni pazarlara yapılan ihracat ile yüksek teknolojili sanayi ürünleri ihracatının ve turizm ile diğer döviz kazandırıcı hizmetlerin finansmanında reeskonta kabul edilecek senetlerin azami vadesi 240 günden 360 güne çıkarıldı” açıklaması yapılmış oldu.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey