IT ve TEKNOLOJİ

İhracatçıya İnternet Sitelerine Bedava Üyelik Desteği 16’ya Çıkartıldı

Öncelerde Alibaba üyeliği olarak kamuoyunda belirtilen özellikle ihracatcıların ürünlerini yurtdışından satabilmeleri için internet sitelerinde üye olması gerekiyordu. Dünyada da bilinen en büyük sitelerden bir tanesidir. Özellikle işletmeler ürünlerini alibaba sitesinden satabilmeleri için de kurumsal üye olmaları gerekiyordu. Bu noktada da internet sitesi özellikle işletmelerin ürünlerini site üzerinden satmalarına izin vermek için de kurumsal üye bedelini ödemelerini gerekiyor.

Bu noktada da Devlet ve Hükümet yetkilileri Ekonomi Bakanlığı öncülüğünde alibaba sitesine üye olan işletmelerin üyelik bedellerinin önemli bir kısmını karşılıyordu. Son dönemde yapılan değişiklikle birlikte yerli ve yabancı olmak üzere 16 kurumsal üyelikle ürün satışı yapan sitelerin üyelik bedelinin önemli kısmını yine Devlet Destekleri kapsamına dahil etti.

İnternet Sitelerine Kurumsal Üyelik Desteğinin Amacı

Yapılan çalışmaların geneline bakıldığında temel amaç özellikle işletmelerin yurt dışına açılmasını sağlamak aynı zamanda yurt dışına yapılacak satışlar ile döviz kazandırıcı faaliyetlerde bulunmalarını desteklemek bu açıdan bakıldığında özellikle ürünlerin yurt dışına satılması ve bu sayede özellikle küçük işletmelerin büyümelerini desteklemek öncelikli hedef olarak koyuluyor.

Diğer Amaç Daha Fazla İhracatçı

Bakanlığın, daha fazla firmayı ihracatçı yapmak amacıyla başlattığı e-ticaret sitelerine toplu üyelik desteği bu yıl da devam edecek. Program kapsamında 2018 yılı için 16 yerli ve yabancı e-ticaret sitesi Bakanlıkça onaylandı.

Hangi Ülkeden Siteler Destek Kapsamı Dahilinde?

 • Türkiye
 • Güney Kore,
 • Fransa,
 • Belçika,
 • Suudi Arabistan
 • İsviçre  siteleri yer alıyor

Hangi Sektörler Kapsam Dahilinde?

Tüm sektörlere hizmet veren e-ticaret siteleriyle birlikte, sadece kimya, makine, çelik, orman ve doğal taş ürünleri alanlarında hizmet veren siteleri de kapsama dahil etti.

Destek Kapsamında Kurumsal Üyelik Desteğinden Faydalanan Siteler

 1. bysharing.com,
 2. chemorbis.com,
 3. globalpiyasa.com,
 4. makinecim.com,
 5. steelorbis.com,
 6. tradeatlas.com,
 7. turkishbusinessplatform.com,
 8. turkishexporter.net,
 9. alibaba.com,
 10. ec21.com,
 11. europages.com,
 12. fordaq.com,
 13. kompass.com,
 14. stonecontact.com,
 15. tradekey.com,
 16. zoodel.com

İş Dünyasındaki STK’lar Üyelerini Sitelere Abone Yapacaklar

Destek modeline göre, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), ticaret ve sanayi odaları, ihracatçı birlikleri, organize sanayi bölgeleri (OSB), sektörel dernekler, işveren sendikaları gibi iş birliği kuruluşları, üyelerini, Bakanlık tarafından ön onay verilen e-ticaret platformlarına toplu üye yapabilecek.

İnternet Sitelerine Üyelik Destek Oranı Nedir?

Söz konusu kuruluşlar, üyelikten doğan maliyeti ödemeleri halinde, ödemenin yüzde 80’ini hibe olarak geri alacak. Her bir şirket için iş birliği kuruluşlarına e-ticaret sitesi başına yıllık en fazla 2 bin dolar destek sağlanacak. Her kuruluş destek kapsamında en fazla 5 e-ticaret sitesi için proje başvurusunda bulunabilecek. Toplu üyelik müracaatlarının değerlendirilebilmesi için her projede en az 250 şirketin sitelere toplu üye yapılması gerekecek. Şirketler, aynı site için en fazla 3 yıl destekten yararlanacak.

2017 Yılı İnternet Sitelerine Kurumsal Üyelik Adedi Rakamı Ne Oldu?

2017 yılında sisteme TİM, OSTİM OSB, Kocaeli Sanayi Odası, Konya Ticaret Odası ve Gaziantep Sanayi Odası gibi odalar ve STK’lar üyeliklerini hayata geçirdi.

2017 yılın başında ise yapılan hedef çalışmalarında yıl sonu için 10 bin ihracatçıyı e-ticaret sitelerine üye yapma hedefi belirlenmişti. STK’ların ve işletmelerin gösterdikleri ilgi sonucu rakam 11 bin 600 üye sayısına ulaştı.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey