ŞİRKET SEYAHAT REHBERİ

İhracatçılara Verilen Yeşil Pasaporta Yoğun Talep

Ihracatçılar Verilen Yeşil pasaporta Yoğun Talep Dikkatleri Çekiyor

Önceki yazılarımızda ihracatçılara verilen yeşil pasaportlar hakkında genel bilgilendirme yapmıştık aynı yazımızda ihracat özelinde çalışan işletmeler ve ihracatçıların Yeşil pasaport nasıl alabileceklerini dair genel bilgilendirme yapmıştık.

Geçtiğimiz dönemde hayata geçen ihracatçıların yeşil pasaporta olan yoğun talepleri ile alakalı detaylar da netleşmiş oldu.  2017 yılı Ağustos ayı verilerine baktığımızda dikkatleri çeken kısa zamanda yüksek talep gören yeşil pasaport rakamları oldu.

Rakamlara bakıldığında özellikle uygulamanın yürürlüğe girdiği 23 Mart 2017 den 15 Ağustos 2017’ye kadar toplam 4105 firmanın 5044 yetkisini yeşil pasaport verilmiş oldu.

15 ağustos itibariyle 71 farklı şehirde yerleşik firmalardan başvuru alınırken Bu başvurularda ilk sırayı %44.2 ile İstanbul  aldı. İkinci sırada ise yüzde 7.2 ile Bursa yüzde 6 ile Gaziantep yüzde 6 ile İzmir yüzde 3.8 ile Ankara 103 ile Kocaeli izledi

Yeşil Pasaportun ihracatçılara Faydaları Nelerdir?

Özellikle Denizli ihracatçılar Birliği Başkan Yardımcısı İbrahim Uzunoğlu kendisini ilk yeşil pasaport alan ihracatçılar dan olduğunu belirtti ve yine konuya ilişkin yaptığı açıklamada bu uygulamanın kendisi gibi ihracatçı olan kişilere ve firmalara büyük fayda sağladığını belirterek ihracatçıların Bu konuyla alakalı memnuniyetlerini dile getirdi.

Bu yılın ikinci çeyreğinden itibaren yeşil pasaport kullandığını anlatan Uzunoğlu özellikle vize engellerinin yeşil pasaportla aşıldığına dikkat çekti.  “Avrupa Birliği ülkelerine gitmek için günlerce konsolosluklarda sıra bekleyip bir de geri dönüş alamadıklarını aktaran Uzunoğlu yeşil pasaportla yüzden fazla ülkeye rahatça girebilme imkanı kavuştukları söyledi.

Yeşil Pasaport İhracatçılara Hız Getirdi

Yeşil pasaport uygulamasından sonra vize ve diğer işlemlerde büyük hız kazanan ihracatçılar özellikle yurt dışı seyahatlerinde büyük zaman avantajı yaşadıklarını dile getirdiler. Aynı konuya dikkat çeken Uzunoğlu “benim firmam yaklaşık 20 ülkeye ihracat yapıyor bunların çoğunluğu Avrupa Birliği ülkelerinden oluşuyor, kolayca yurtdışına giderek yaptığımız görüşmelerin ardından geri dönüşü sonraki yıllarda alacağımıza inanıyorum yeşil pasaport hareket kabiliyetimizi arttırdı. Bundan sonraki dönemde ihracatımızda mutlaka yansır diye konuştu.

Uzunoğlu’nun da söylediği üzere yeşil pasaportla artan hareket kabiliyeti gelecekte işletmelerin karlılığını arttıracağı gibi ülke ekonomisine de döviz girdisi sağlayarak yine ekonominin büyümesini sağlayacaktır.

Yeşil Pasaport Verilecek Yetkili Sayısının Tespit Edilmesinde İhracat Tutarının Baz Alınması

Uzunoğlu yeşil pasaport verilecek yetkili sayısının tespit edilmesinde ihracat tutarlarının baz alınmasının çok doğru olduğunu vurgulayarak bu limitler ihracatçıyı daha fazlasını yapmaya motive ediyor yeşil pasaport özel bir uygulama çok dallanıp budaklanmadan bu işi gerçekten layık ile yürütebilecek insanlara verilsin açıklamasında bulundu.  Öte yandan devletimizden yeşil pasaportla vizesiz gidilebilecek ülkeler sayısını arttırmasını istiyoruz ifadesini kullandı.

Ticarette Rahat Hareket Edebilmek

Özellikle yeşil pasaport sahibi olan firma yetkilileri acil bir işleri olduğunda hızlıca yurtdışına çıkabiliyorlar. Örneğin bir iş toplantısı yapılması gerekirse özellikle yeşil pasaportu olanlar bir gününde vize beklemeden Avrupa Birliği ülkelerinde hızlıca gidebilirler bu hız ve kolaylık bugünlerde ihracatçılara büyük avantaj sağlıyor bu avantaj gelecek yıllarda ülke ekonomisine büyük faydalar sağlayacaktır

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey