KOBİ KREDİLERİ

İhracatçılara 2,5 Milyar TL’lik Destek

Hepimizin bildiği üzere Kredi Garanti Fonu ile birlikte işletmelerin gelişmesi yeni yatırımlar yapması ve ekonominin hareketlenmesi için kobilerin desteklenmesi için büyük kredi fonları serbest bırakıldı ve işletmeler bu fonları kullanarak genel büyük faydalar elde ettiler.

Bu dönemde bir destek de özellikle ülkeye döviz girdisi konusunda önemli destek veren ihracatçılarımıza geliyor. Bu noktada ihracat destekçisi olan Eximbank PGS adı verilen Portföy Garanti Fonunu devreye aldı.

Portföy Garanti Fonu (PGS) ile 2,5 Milyar TL’lik Kredi Fonu Serbest Bırakıldı

Türk Eximbank Genel Müdürü Yıldırım İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliğinin (İHKİB) düzenlemiş olduğu toplantıda AA’ya “Bugün itibarıyla 2,5 milyar liralık PGS fonu açıldı. Artık ihracatçılarımıza daha hızlı kredi kullandırtabileceğiz. İhtiyaç halinde bu rakamı artırabileceğiz.” şeklinde açıklama yaptı.

Açıklamadan da anlaşılacağı üzere Kredi Garanti Fonuna ek olarak ihracatçılara özel bir kredi dilimi daha serbest bırakılarak ihracatçıların desteklenmesi sağlanmış oldu.

Eximbank Kayıtlı Sermaye Sistemine Geçti

Türk Eximbank Genel Müdürü Yıldırım İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliğinin (İHKİB) düzenlediği aynı toplantıda yapmış oldukları sistem değişikliği konusunda da bilgi verdi. Konu hakkındaki açıklama ise şu şekilde: “İhracatçıların TL kredi talebini karşılamak için kayıtlı sermaye sistemine geçtiklerini aktaran Yıldırım, halen 3,7 milyar TL olan ödenmiş sermayelerini beş yıl içinde 10 milyar TL’ye yükselteceklerini kaydetti.”

Toplam İhracatın %41’den Fazlasını Eximbank Karşılıyor

Türk Eximbank Genel Müdürü Yıldırım açıklamalarına ihracata verdikleri destek bilgileriyle  devam etti: Bugüne kadar KGF’nin eski sistemiyle çalıştık. Ancak firmalarımızdan gelen yoğun ısrarlar üzerine, ihracatçılarımızın kredi ihtiyaçlarını daha hızlı ve etkin şekilde karşılamak için bankamız da PGS’ye dahil oldu. Ve bugün itibarıyla 2,5 milyar liralık PGS fonu açıldı. Artık ihracatçılarımıza daha hızlı kredi kullandırtabileceğiz. İhtiyaç halinde bu rakamı artırabileceğiz. Şunu da belirtmek isterim ki, yeni düzenlemeyle tüm ihracatçılarımıza, KOBİ olsun ya da olmasın, yüzde 100 oranında KGF kefaleti sağlayacağız. Ayrıca, Hazine destekli kefalet sisteminde komisyon oranları daha da düşürüldü. Bu koşullar Bankamızın uygun maliyetli finansal imkanlarıyla birleştiğinde ihracatçılarımız için bulunmaz bir fırsat olarak değerlendirilebilir.”

Eximbank Nedir?

Türkiye İhracat Kredi Bankası A.Ş./Türk Eximbank, 31 Mart 1987 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 3332 sayılı Kanun’un verdiği yetkiye istinaden 21 Ağustos 1987 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 87/11914 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile kurulmuştur.

Türk Eximbank özellikle ihracat yapmak isteyen ve ülkeye döviz girdisi sağlayan işletmeleri desteklemek ve gelişmesini sağlamak amacıyla kurulan aynı zamanda işletmelerin gelişmesi için ihracatçı firmalara kredi desteği, yurt dışı işletmelerle yerli işletmelerin daha rahat ticaret yapması için gerekli garantilerin verilmesini sağlayan özel statü bankalarımızdandır.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey