GÜNCEL KONULAR

İhracatcılar için Yeni Ticaret Pazarı: Venezuela

Geçtiğimiz günlerde Venezuela Devlet Başkanı Maduro’nun ülkemizi ziyaret etmesiyle birlikte iki ülke arasında hem ekonomik hem siyasi olarak gelişim adımları atılmaya başlandı. “Türkiye’ye geldik çünkü Türkiye’ye inanıyoruz. Yeni bir gücün doğduğunu biliyoruz” şeklinde açıklamasıyla iki ülke arasında ekonomik olarak yeni bir sayfa açılmış oldu. Aynı zamanda ziyaretle birlikte 6 yeni anlaşma yapılarak iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin ivemelenmesi için yeni bir adım atılmış oldu.

Sonrasında Ekonomi Bakanı Zeybekçi “Önümüzdeki en kısa sürede Ekonomi Bakanlığı ve DEİK eliyle çok güçlü bir iş dünyası ekibiyle Venezuela’ya bir daha gideceğiz.” diyerek Türkiye’nin de ticari ilişkilerinin arttırılmasına ne kadar istekli olduğunu açıklamış oldu.

Şirket Eşleştirme Yöntemi Hayata Geçiriliyor

Açıklamanın devamında ise Türk şirketler ile Venezuelalı kurumlar arasında birebir ilişkiler kurulararak hangi iş birliklerinin yapılacağı konusunda da adımlar atılacağını belirten Zeybekçi “Bu sefer şirket şirket eşleştirme ile iki ülke iş dünyasını iş yapar hale getireceğiz” diyerek konuya ilişkin sürecin nasıl ilerleyeceğine dair işaretleri de vermiş oldu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve DEİK tarafından düzenlenen Türkiye-Venezuela İş Forumu, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Bakan Zeybekci, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve DEİK/Türkiye-Venezuela İş Konseyi Başkanı Selim Bora’nın katılımıyla gerçekleştirildi.

Etkinlikte konuşan Zeybekci, iki ülke arasında mesafelerin çok uzun olduğunu ancak bu uzaklığı “okyanus dolusu fırsatlar” şeklinde değerlendirdiğini dile getirerek, görüşmeler neticesinde iki ülke arasında ekonomik ve ticari ortaklık anlaşmasının imzalandığına dikkati çekti.

Daha Yakın İletişim Talimatı Maduro’dan Geldi

Zeybekçi Venezuela Devlet Başkanı Maduro’nun Türkiye ile ticaret’e verdiği önemi vurgulayarak Maduro’nun tekrar özel bir ekibin tekrar Türkiye’ye gelmesi talimatını verdiğini belirtti. Buna ek olarak konuya ilişkin açıklaması şu şekilde gerçekleşti. “Bütün platformu sizin için hazırlıyoruz. Çok hızlı bir şekilde iki ülke arasındaki ticaretin önündeki tüm engellerin kaldırılması, ticaretin serbest hale gelmesi ile ilgili adımları çok hızlı atıyoruz. Ayrıca, ticaret, finansman, bankacılık alanlarında da çok önemli kolaylıkların getirileceği altyapıları hazırlıyoruz.” Şeklinde açıklamasına devam etti .

İki ülke arasındaki yetkililerin ve iş dünyasının bir araya gelmesi için temasa geçeceklerini ifade eden Zeybekci, “Önümüzdeki en kısa sürede Ekonomi Bakanlığı ve DEİK eliyle çok güçlü bir iş dünyası ekibiyle Venezuela’ya bir daha gideceğiz. Bu sefer şirket şirket eşleştirme ile iki ülke iş dünyasını iş yapar hale getireceğiz.” Diyerek açıklamasını sonlandırmış oldu.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey