ŞİRKET SEYAHAT REHBERİ

İhracatçı İş Adamlarına Yeşil Pasaport Veriliyor

Önceki yazılarımızda Ticari Araçlarda ÖTV muafiyeti ve Bağkur Prim İndirimi ile ilgili bilgilendirmelere yer vermiştik. Bu yazımızda ise ihracatçılara özel olarak sağlanan destek ve teşvikler konusunda bilgilendirme yapacağız.

Bilindiği üzere özellikle ihracat yapan işletme sahipleri yurt dışı seyahatlerine hem ülke içinde hem de ticaret yaptığı ülke ile bürokratik engellerle karşılaşmaktalar. Bu sebeple uzun süredir iş dünyasının özellikle yurt dışı seyahatlerinde kolaylık sağlanması gündemdeydi. Yeni açıklanan ekonomik paket ile birlikte yurt dışına çıkacak işletme sahibi olan kişiler ve ihracat yapanlar için kolaylık sağlanması gündeme gelmiş oldu.

İhracatcılara özel hazırlanan paketin içinde neler var?

Öncelikle yeşil pasaport sayesinde ihracatçının yurt dışına çıkışındaki bürokratik engeller kaldırılmış olacak.

Yapılacak ihracatların ortalama değerleri alınacak.

Devletin yetkili organların belirleyeceği şekilde son üç yıl içerisinde yapılacak ihracat oranına bakılarak iş adamlarına iki yıl boyunca yeşil pasaport verilecek. Verilecek yeşil pasaport ile ihracatçı iş adamları 2 yıl boyunca seyahatlerini rahatlıkla yapabilecekler.

Yine ilgili paket ile turizmin ihracat kategorisi içerisine alınacak. Turizm’in de ihracat kategorisinin içerisine alınmasıyla birlikte özellikle turzimci iş adamlarının da ihracatçı kategorisinde değerlendirilip yeşil pasaporta sahip olabilmesi gündeme gelebilecek.

Yeşil Pasaport Hakkında Son Gelişme ise Şu Şekilde Gerçekleşti:

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci 2017 yılının Ocak ayı içerisinde Yeşil Pasaport konusunda ilerleme kaydedileceğini AA Muhabirine yaptığı açıklama ile netleştirmiş oldu. Zeybekci yapmış olduğu açıklamada “En kısa sürede belki ocak bitmeden de bu sistem devreye girmiş olacak.” diyerek İhracatcılara Yeşil Pasaport verileceğini de netleştirmiş oldu.

Açıklamanın devamında ise;

“Yaklaşık 16-17 bin mal ve hizmet ihraç eden ihracatçılarımıza, belirlediğimiz bazı şirketlerimize yeşil pasaport vereceğiz. Şirket bunu hangi personeline kullandırırsa… Son 3 yılda yıllık ortalama ihracatı 1-10 milyon dolar arasındaki ihracat şirketlerimize 1, 10-25 milyon dolar arasındakilere 2, 25-50 milyon dolar arasındakilere 3, 50-100 milyon dolar arasındakilere 4, 100 milyon doların üzerindekilere 5 yeşil pasaport hakkı verilecek. Takip ediyoruz. En kısa sürede, belki ocak bitmeden de bu sistem devreye girmiş olacak inşallah.”

Bakan Zeybekci aynı söyleşide yapmış olduğu diğer açıklamaları ise  “Yaklaşık 16-17 bin ihracatçımıza, belirlediğimiz bazı şirketlerimize yeşil pasaport vereceğiz. En kısa sürede, belki ocak bitmeden de bu sistem devreye girmiş olacak.” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

İhracatçıya bir müjde daha;

İşletme gelirinin yüzde 85’ini ve daha fazlasını yurtdışından müşteri getirerek sağlayan firmalardaki nitelikli personelin ücreti üzerinden vergi alınmayacağı da ayrıca belirtilmiş oldu.

Yeşil Pasaport Nedir? İsimli yazımızı okuyarak yeşil pasaport konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz.

Etiketler
Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey