GÜMRÜK İŞLEMLERİKÜÇÜK İŞLETMELER & KOBİLER

İhracat Yapmak İsteyenlere 7 Tavsiye

Özellikle yurtiçi piyasadaki daralma veya şirketlerin daha fazla büyüme istekleri yeni pazarların araştırılması ihtiyacını ortaya çıkardı. Yeni pazarların ortaya çıkması ile birlikte özellikle küçük işletmeler ve KOBİ boyutundaki işletmeler yeni pazarlara nasıl açılacaklarına veya yeni pazarlara açılırken oluşabilecek muhtemel risklerin neler olduğu konusunda bazı soru işaretleri ortaya çıkmaya başladı. Bizde yazımızda özellikle yurt dışına çıkıp işletmelerini büyütmek isteyen veya karlılığını artırmak isteyen işletmelerin neler yapması gerektiği veya neler yapmaması gerektiği ile ilgili genel bilgileri yazımızda inceledik.

Neden İhracat?

İhracat öncelikli olarak bir işletmenin riski dağıtmasında önemli avantaj sağlar. Buradaki temel avantaj özellikle sadece bir müşteriye bağlı kalmaktansa veya birkaç müşteriye bağlı kalmaktansa birden fazla müşteri kazanarak işletme riskinin en aza indirilmesi temel hedef olmalıdır.

İhracat İçin İlk Adım

Hiç ihracat yapmamış ve ihracat yapmak isteyen işletmelerin yapmaları gereken ilk adım öncelikle devlet teşviklerinin araştırılması ve incelenmesi olacaktır. Devlet kanalları özellikle döviz girdisini arttırmak için ihracatçıları son dönemde önemli ölçüde desteklemeye başladılar dolayısıyla bir işletme yurtdışına açılmak istediğinde devlet teşviklerini kullanarak özellikle mali konuda daha rahat hareket etmesini sağlayacaktır.

Devlet özellikle ihracat yapmak isteyen işletmeleri birkaç noktada destekliyor bunların öncelikle fuar desteği olarak gösterilebilir. Devamında ise yurtdışı pazar araştırma desteği e ticaret sitelerine üyelik desteği yurt dışında marka tescil desteği yurt dışında tanıtım desteği yapılan diğer destekler arasında gösterilebilir.

Yurtdışı Tanıtım Desteği

Özellikle yurt dışı tanıtım desteği kısmını açmak gerekirse; Yurtdışında yapılacak herhangi bir yazılı ve görsel aynı zamanda İnternet ortamında yapılan tüm tanıtımlar ile ilgili giderlerin belli bir yüzdesini devlet karşılamaktadır. Bu sebeple özellikle yurt dışı tanıtımları ile ilgili bir pazarlama ve reklam stratejisi oluşturmak ciddi avantaj sağlayacaktır.

Yurtdışı Seyahat Giderlerinin Karşılanması

Ziyarete gidilecek ülkeler ile ilgili olarak özellikle seyahat giderlerinin karşılanması ile ilgili de devlet yine yapılan harcamaların belli bir oranını karşılamaktadır. Yurt dışına açılacak işletmelerin seyahatlerini daha rahat yapmalarını sağlamak amacıyla özel teşvik ve hibeler sunmaktadır.

Özellikle işletmeler yukarıda saydığımız destekleri de düşünerek kısa orta ve uzun vadeli yurtdışı ihracat planları yapmaları gerekiyor yapılacak plan kısa vade için düşünülecekse 3 yıllık yurtdışı ihracat planı yapılmalı orta ve uzun vadeli planlama için de 5 yıllık planlama uygun bir strateji olacaktır.

Hedef Ülke Seçimi

İşletmenin kendi ürününe uygun güçlü yönlerini ve zayıf yönlerini tespit ederek ürününe uygun olacağını düşündüğü hedef ülkeyi belirlemelidir. Hedef ülke belirlenmesinde de özellikle ürün ile ülkenin ihtiyaçlarının örtüşmesi önem arz etmektedir.  Yani işletmenin ürettiği ürün ile hedef ülkenin ihtiyaçları mutlaka örtüşmeli.

Hedef Ülkeye Seyahat

Hedef ülke belirlenmesinden sonra ilgili ülkeye seyahat planını yapılmalı ve seyahat öncesinde muhtemel toplantı noktaları belirlenmeli. Ilgili tarihler belirlenirken özellikle ülkenin kültürel ve ekonomik yapısına dikkat edilmesi gerekiyor. Örneğin işletmenin belirlemiş olduğu seyahat tarih ülkenin resmi bayram tatiline denk gelmesi gerekiyor.

Aynı zamanda ilgili ülkenin fuar tarihleri incelenmeli ve buna göre bir seyahat planı yapılmalıdır. Örnek vermek gerekirse seyahat planını Ortadoğu’daki ülkelerine  yaz aylarında yapmamalı aynı zamanda muhtemel alıcılarla görüşme ve toplantı tarihlerinin de net bir şekilde belirlenmesi gerekmekte.

Kalifiye İnsan Gücü

Yukarıda saydığımız tüm stratejileri belirlerken özellikle projelerin hayata geçirilmesi için önemli olan insan kaynağıdır. Dolayısıyla işletmeler yurt dışına ihracat yapmak istediklerinde seyahat planını yapılması fuar organizasyonları yapılması hedef pazar belirlenmesi gibi konularda nitelikli insan gücüne ihtiyaç olacaktır. Tüm bu organizasyonların yapılabilmesi için özellikle yabancı dil bilen personel istihdamı önemli avantaj sağlayacaktır.

Etiketler
Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey