KOBİ KREDİLERİ

İhracat Kredisinden Yararlanabilecek İşletmeler ve İhracat Kredisi için İstenen Belgeler

Önceki yazımızda Kobiler için ihracat kredisinin neler olduğunu ve ihracat kredisine başvuru koşullarına değinmiştik. Bu yazımızda ise özellikle kobiler ve küçük işletmeler için ihracat kredisinden kimlerin yararlanabileceğine ve ihracat kredileri için istenen belgeler neler olabileceğine dair bilgilendirmeleri küçük işletmeler ve kobiler aynı zamanda işletmelerin bilgilerine sunmak istedik. Yine yazımızda Turk Eximbank’ın ihracat kredilerine olan desteği ve ihracat kredilerinin tarihçesine de kısaca değindik.

İhracat kredisinden kimler yararlanabilir?

KOBİ statüsünde her firmanın ihracat kredisi alması söz konusu değil. Öncelikle daha küçük KOBİ kurumlarının büyümesi ve desteklenmesi planlanmaktadır. Bu sebeple yıllık cirosu 25 milyon TL’yi aşmayan KOBİ kurumları, ihracat kredisi alabilirler. Aynı zamanda 250 az çalışan sayısına sahip olmamak da gerekli şartlar arasında yer alıyor.

İhracat kredisi için istenilen belgeler nelerdir?

  1. Öncelikle KOSGEB onaylı KOBİ beyannamesi her banka tarafından istenmektedir.
  2. Bunun yanında ticari sicil ve vergi numaraları, kayıtlı olunan ticaret odası beyannamesi de istenmektedir.
  3. Bankaların farklı belge politikaları gereğince şirketin yıllık gelir ve gider bilançoları da istenecek belgeler arasında yer alacaktır.
  4. Eğer firmanızın kredi değerlendirme veri tabanında herhangi bir eksi ve olumsuz puanı varsa, kredi çıkmama riskinin artacağını söylememiz gerekir.
  5. Kobilere 200 bin dolar kadar ihracat kredisi verilebilmektedir.
  6. Ancak bunun vadesi en fazla 24 ay olmaktadır. Uygulanan faiz sabit veya kurun değişimlerine göre değişebilmektedir.

ihracat-kredisi-icin-istenen-belgeler

İhracat Bankası Türk Eximbank

1989 senesinden beri bankada ihracatı desteklemeye yönelik çalışmalar düzenlemektedir. Türk marka ve şirketlerinin yurtdışında rekabet edilebilirlik düzeylerini arttırarak, ülkeye döviz kazandırmak ve refah sağlamak amacıyla kuruldu. Bu nedenle ihracat yapacak olan her firmanın desteklenmesi ilkesiyle yola çıktı. 2004 senesinde de bir ilke imza atarak, yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinin de desteklenmesini sağladı. Kurum ihracata yönelik kısa vadeli ihracat desteği ve orta uzun vadeli ihracat desteklerini ticari bankalar aracılığıyla veya doğrudan sunmaktadır.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey