BAŞARI HİKAYELERİIT ve TEKNOLOJİ

Iphone X ile Apple’dan Tarihi Rekor

Son dönemin önemli teknoloji devlerinden Apple iphone markasıyla büyük sıçrama yaparak dünyanın en zengin ve büyük şirketi haline geldi. Yazımızda da bu devin büyüme sürecindeki hikayesi ve borsada hisse senetlerinin artmasıyla kurduğu tarihi rekorun başarısını anlatıyoruz.

Kısa bir Apple Tarihi

America Birleşik devletlerinin en çok bilinen firması Apple ismini bir elma çeşidinden almaktadır. Isırılmış elma figürünün bugünkü anlamda ilk bilgisayarların üretiminde görev alan ve zehire batırdığı elmayı ısırarak intihar eden Alan Turing’e ithafen kullanıldığı da söylenmektedir.

Steve Jobs ve arkadaşı Steve Wozniak’ın teknolojiye olan ilgi – alakalsı, 1972 yılında Hawlett Packard şirketinde part time işe girmelerini sağlamıştı. o dönemde ev yapımı bilgisayarlar üzerinde çalışmaya başlayan ikili, ticari açıdan da birbirini tamamladıklarını fark ederler.

Hem Jobs, hem Wozniak, ilerleyen yıllarda yaptıkları açıklamalarda, Apple’ın kuruluşuna giden yolu birbirlerini iyi tamamlayan ve anlyan bir ikili olmalarına bağlıyorlar. Onlara göre Wozniak’ın bilgisayar konusundaki bilgisi ve olağanüstü yeteneği, Jobs’un bilgisayarlara olan ilgisi ve pazarlama yeteneği ile birleşerek Apple’ın kurulmasını sağladı. 1976 yılında, Apple’ın üçüncü kurucusu olan Ron Wayne’ı da aralarına alarak, Apple şirketini, Jobs’un aile evindeki garajda kurdular. İlk olarak 200 adet apple bilgisayar yaptılar ve hemen sattılar. daha sonra seri haline getirim üretim yapmaya devam ettiler.

Apple Yeniden Yapılandı

Apple kendi içinde tam bir yeniden yapılanma başlatan Jobs, ilk çevrimiçi Apple Store’un açılmasını sağladı. Apple, müzik çalar piyasasına 2001 yılının son çeyreğinde hızlı bir giriş yapıp iPod marka cihazı icat ettiler. .Bununla birlikte gelen iTunes yazılımı aynı zamanda iPod’un en popüler müzik çalar olmasını sağladı. Çevrimiçi müzik mağazası olan iTunes Store ise Nisan 2003’de hizmete girdi.

Apple Değişimi

Tüketici elektroniği şirketi olma yolunda ilk adımını atan Apple, 2007 yılında bu yoldaki en büyük adımını attı. Apple’ın telefon geliştirdiği söylentileriyle başlayan bu girişim, 2007 yılında iPhone’un piyasaya sürülmesiyle sonuçlandı. İphone ile birlikte App Store programını da kuran apple programın çıktı hafta 10 milyon civarı bir uygulama indirmeleriyle o döneme damga vurdu.

Borsa Değerinde Rekor Artış

Son olarak teknoloji devi Apple şirketinin piyasaya sürdüğü İphone X modeli ile gelen olumlu yorumlar şirket hisselerine rekorla kapanış yapmasını sağladı. Bu zamana kadar üretilen en iyi İphone olarak yorumlanan telefon sayesinde şirket hisseleri günü %1.5 artışla kapattı. Hisse başı değeri 169 Doları bulan şirket rekor kırdı.

Olumlu yorumlar sayesinde Apple şirketi değerine değer katıp bir gecede 10.9 milyar dolarlık değer kazandı. Bu yükselişte de İphone X başroldeydi. Üzerinde hiç bir tuş olmayan İphone X modeli 999 dolar satış fiyatı ile şimdiye kadar en yüksek fiyatta satılan apple telefonu olarak tarihe geçti.

Eylül ayında lansmanı yapılan telefon 3 Kasımda piyasaya çıkacak.

Devamını Göster

Tolga Babasız

Nil Organizasyon olarak 10 yıllık tecrübemizle siz değerli ziyaretçilerimize hizmet etmeyi hedeflemekteyiz. Çalışmalarımızda özellikle müşteri memnuniyeti, hizmet kalitesi ve ürün çeşitliliğini ön planda tutmaktayız. Tüm bunlara ek olarak özverili çalışanlarımız sizlere yüksek kalitede hizmet vermek için her zaman hazırdırlar. Aşağıda listesini paylaştığımız hizmetlerimiz ile ilgili bize ulaşmanız veya iletişim formumuzu doldurmanız yeterli olacaktır. Ayrıca hizmetlerimiz ve ürünlerimiz kısmından detaylı bilgi alabilirsiniz. Doğum Günü Organizayonu Piknik Organizasyonları Okul Organizayonları Okul Tanıtım Organizayonları Sünnet Organizasyonu Her Türlü Site (Konut) Organizayonları Açılış Organizasyonları Kokteyl Organizasyonları

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey