GÜNCEL KONULAR

Haziran Ayı İhracat Rakamında Sürpriz

Özellikle durgun geçen yaz ayının ardından ve ülkece geçirdiğimiz seçim döneminin ardından devlet ve hükümet yetkilileri ardı ardına vergi barışı, ihracat teşvikleri gibi ekonomiyi canlandıracak teşvikler açıklamaya başladılar. Özellikle sıcak geçen haziran ayının ardından ihracat rakamları adına sevindirici haberler geldiğini söyleyebiliriz.

Haziran 2017 Rakamları Umut Verici

Türkiye İhracatçılar Meclisinin (TİM) yaptığı açıklamaya göre 2016 yılı Haziran ayı verileriyle 2017 yılı Haziran ayı verileri kıyaslandığında ihracat rakamlarında %1,8 artış sağlanmış oldu. Yine İhracat rakamlarına bakıldığında 2017 Haziran ayı rakamı 12 Milyar 70 Milyon dolara ulaşılmış oldu. Böylece psikolojik rakam olan 12 Milyar dolarlık baraj geçilmiş oldu.

Son on iki aylık döneme bakıldığında Haziran ayı verilerine göre daha iyimser bir tabloyla karşılaştığımızı söyleyebiliriz.  Son 12 aylık dönemdeki ihracat ise geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 4,5 artışla 147 milyar 329 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti.

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in de katılımıyla bir basın toplantısı düzenlediler. TİM Başkanı Büyükekşi özellikle ramazan bayramına ve ramazan ayından dolayı az olan iş günü sayısına dikkat çekti ve basına yaptığı açıklamada aşağıdaki ifadelere yer verdi.

Haziranda ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1,8 artışla 12 milyar 70 milyon dolar oldu. Bu sınırlı artışın ana sebebi ise geçtiğimiz yıl haziranda 26 iş günü olmasına rağmen bu yıl Ramazan Bayramının etkisiyle 24 iş günü olması.

Haziran Ayında Ülkelere Göre İhracat Rakamları Nasıl Gerçekleşti?

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi açıklamalarına ülkelere göre değişen ihracat rakamlarına değinerek açıklamalarına devam etti. Büyükekşi açıklamalarını şu şekilde sonlandırdı:

En fazla ihracat yapılan ilk 5 ülkedeki değişimlere bakılacak olunursa;

  • Almanya’ya ihracatın yüzde 4,4,
  • İngiltere’ye ihracatın yüzde 2,1,
  • İtalya’ya ihracatın yüzde 1,8,
  • ABD’ye ihracatın yüzde 14,1,
  • Irak’a ihracatın ise yüzde 4,4

artış gösterdiğinin altını çizen Büyükekşi, “En fazla ihracat yaptığımız 20 ülke arasında, en yüksek ihracat artışını yüzde 89 ile Rusya’ya yakaladık. Böylelikle, Rusya’ya ihracat artış oranımız 2017’de aylık bazda en yüksek seviyesini yakalamış oldu. Rusya’ya ihracatımızdaki bu artışta bu ülkeye yaptığımız yaş meyve ve sebze ihracatının 5 katına çıkması etkili oldu.” Şeklinde açıklamalarını sonlandırdı.

Kaynak: AA

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey