KOBİ KREDİLERİ

Hayvancılık Kredisi Hakkında Çok Önemli 5 Bilgi

Hayvancılık çok uzun süredir ülkemizde önemli bir yere sahiptir. Son yıllara bakıldığında da gerek et fiyatlarının artması gerek yurt dışından yapılan ithalat çalışmalarının ekonomiyi kötü etkilemesi gibi sebeplerden dolayı devletin de hayvancılığı desteklemesiyle birlikte önemli denilebilecek destek ve teşvikler sağlanabilmektedir. Bizler de bu yazımızda hayvancılık kredisini almanızı sağlayacak etkili yolları derleyelim istedik.

  1. Hayvancılık kredisi almak konusunda bir araştırma içerisindeyseniz öncelikle devlet bankalarına başvurmanızı tavsiye ederiz. Devlet bankaları arasında hayvancılık kredisi veren bankalar başta Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’tır. Son dönemde özel bankalar da bu konuda önemli atılımlar yapmaktadır. Şekerbank, Finansbank, Denizbank, Yapı Kredi Bankası, TEB gibi bankalar bunlara örnek olarak verilebilir.
  2. Hayvancılık kredisi hangi durumlarda verilir? Sorusuna cevap aradığımızda ise bankadan bankaya değişmekle birlikte ağırlıklı olarak barınak yapımı, barınak tadilatı, hayvan alımı, ve hayvan ekipmanları, yönelik olduğunu gözlemlemekteyiz.
  3. Hayvancılık kredileri genellikle dönemsel verilmektedir. Yani bankalar kullandırdıkları hayvancılık kredilerinde ödemelerin hasat zamanı yapılması konusunda kredi kullanım anlaşmaları sağlamaktadırlar.
    Özel ve Devlet bankaların standart kredilerine başvurulabileceği gibi devlet destekli hibe kredilere de başvurabilmek mümkündür. Bu krediler makine alımında %40 (Süt sağım ünitesi, soğutma tankı) Hayvan alımı %40, Yeni yer veya inşaat yapmak isteyenlere %30 oranında hibe krediler kullandırılabilmektedir. Başvurular Bakanlık İl Müdürlüklerine yapılmaktadır. Hibe Hayvancılık Kredisi ile ilgili detaylı bilgiye yazımızdan da ulaşabilirsiniz.
  4. Özellikle Komple yeni hayvancılık yatırım kredisi kullanacaklarda ise bir proje dosyası hazırlanmalıdır. Hazırlanan bu proje dosyasıyla birlikte (yatırım inşaat ruhsatı alındıktan sonra) bankaya başvuru yapılabilmektedir. Örneğin Ziraat bankası yapacağı değerlendirmeler sonucunda yatırım yapmayı da uygun bulursa, yapılan yatırımın %60-75’i oranında kredi kullandırılabilmektedir.
  5. Hayvancılık kredilerinin bankadan bankaya göre değişiklik göstermekle birlikte kredinin geri ödeme vadeleri 24 ay olarak sunulmaktadır. Aynı zamanda hayvancılık konusunda yatırım kredisi kullanıldıysa bu vade de 7 yıl olarak kullandırılmaktadır.

hayvancilik-kredisi

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey