KOBİ KREDİLERİ

Hayvancılık Hibe Destekleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler (2015)

Hayvancılık alanında son yıllarda atılan önemli adımların arkasından 2015 yılı ile birlikte hayvancılık sektörünün desteklenmesi çerçevesinde duyurulan destekleri ve hibe kredileri hakkında detaylı bilgilendirmeyi yazımızda sizlerin bilgilerine sunmak istedik. Bu yazımızda hibe kredisine başvuran iller, hibe oranları, yatırım alt ve üst sınırlar, başvuru zamanı ve yeri gibi konular hakkında bilgilendirme hazırladık.

Damızlık Sığır İşletmesi Yatırımları Destekleme Konuları ve Hibe Oranları

2013 ile 2015 yılları arasında; Güneydoğu Anadolu Bölgesinde süt sığırcılığı yatırımları ile DAP bölgesi ile Bayburt ve Gümüşhane illerinde etçi ve kombine ırklarla kurulacak damızlık sığır işletmesi yatırımlarına aşağıda belirtilen oranlarda hibe desteği uygulanır.

UYGULANACAK YATIRIM KONULARI                                    HİBE ORANI (%)

  • İNŞAAT-Yeni yatırım                                                                                30
  • HAYVAN ALIMI-Damızlık gebe düve alımı                                         40
  • MAKİNE ALIMI-Süt sağım ünitesi ve/veya soğutma tankı               40

Hayvancılık Hibe Desteği Alabilecek Şehirler ve Hibe Desteği Limitleri

Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamındaki Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak illeri, Doğu Anadolu Projesi kapsamındaki (DAP) Ağrı, Ardahan, Bingöl, Bitlis, Erzincan, Elazığ, Erzurum, Hakkari, Iğdır, Kars, Malatya, Muş, Tunceli ve Van ile Bayburt ve Gümüşhane illeridir.

Yatırımda alt sınır 50 baş, üst sınır 300 baştır. İşletme kapasitesi 300 baştan büyük olan gerçek ve tüzel kişiler, 300 baş üst sınırına kadar olan kısım için hibe desteğinden yararlandırılır.

Hayvancılık Hibe Desteği Konuları ve Desteklerden Yararlanma

Yeni yatırımlar için hazırlanan projelerde, sütçü ve kombine ırklarla kurulacak damızlık sığır işletmelerinde inşaat yapımı, hayvan alımı ve makine alımı, etçi ırklarla kurulacak damızlık sığır işletmelerinde ise inşaat yapımı ve hayvan alımı yatırım konuları birlikte yer almalıdır.

Kurulu işletmelerde Tebliğde belirtilen şartları taşımak kaydıyla, destekleme konularındaki bir veya iki yatırımı bulunduran yatırımcı, sadece eksik kalan bir veya iki yatırımı ihtiva eden proje ile başvurarak, gerçekleştirdiği yatırımın desteğinden yararlanabilir. Kurulu işletmelerin teknik şartları taşıyıp taşımadığı Bakanlık İl Müdürlüğünün yapacağı kontrolle belirlenir.

Hibe programının yürürlükte olduğu dönemler içinde projesi onaylanan ve projesinde belirtilen süresi içinde yatırımını tamamlayan işletmeler hibe desteğinden bir kez yararlandırılırlar. Her bir proje sahibi sadece bir projesi için hibe desteğinden yararlanabilir. Projeden şirket ortağı olarak yararlanan yatırımcı şirket ortaklığından ayrılsa dahi yatırımdan bir daha yararlanamaz. Etçi ırklarla damızlık işletmesi kuranlar sağım ünitesi ve soğutma tankı alımı desteğinden yararlandırılmaz. Sadece hayvan alımı başvurusu yapan yatırımcılara öncelik tanınır.

Hayvancılık Hibe Desteği Başvurusunun Yeri ve Zamanı

Yatırımcılar başvuru formu ve ekinde yer alan belgeler ile yatırımın yapılacağı yerin bulunduğu Bakanlık İl Müdürlüğüne her ayın 1-15’i arasında bizzat başvururlar. Bakanlık İl Müdürlüklerinden uygunluğu kabul edilerek gelen başvurular için kaynak planlanmasının tamamlandığı Genel Müdürlükçe ilan edildikten sonra başvuru kabul edilmez. Bu durum Genel Müdürlükçe İl Müdürlüklerine yazı ile bildirilir.

Hayvancılık Hibe Desteğine Kimler Başvurabilir?

Gerçek kişiler için: Başvuru tarihinden önce Bakanlık tarafından oluşturulan çiftçi kayıt sistemine veya Bakanlık tarafından oluşturulan diğer kayıt sistemlerine kayıtlı olan bireyler.

Tüzel kişiler için: Gerçek kişilerin bir araya gelerek başvuru tarihinden önce oluşturdukları, aşağıda belirtilen tüzel kişiler, destekleme konularına tüzel kişilik olarak başvurabilirler; 1) 6762 sayılı Türk Ticaret Kanunu ve 818 sayılı Borçlar Kanununda tanımlanan kolektif şirket, limited şirket ve anonim şirket şeklinde kurulmuş olan şirketler ve bunların aralarında oluşturdukları ortaklıklar,

İlgili kanunlara göre kurulmuş olan ve takibe uğramış borcu bulunmayan tarımsal amaçlı kooperatifler, birlikler ile bunların üst örgütleri

hayvancilik-hibe-destekleri-hakkinda

 

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey