VERGİ

Hangi İşletmeler Vergi İndiriminden Yararlanabilir?

Son dönemde özellikle işletmelerin üzerindeki vergi yükünü hafifletmek için yapılan çalışmalara bir yenisi daha eklendir. Özellikle gelir vergisi ve kurumlar vergisi işletmelerin üzerinde önemli bir yük olarak duruyordu. Maliye Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı aynı zamanda hükümet yetkilileriyle birlikte kurumlar vergisi ve gelir vergisinde düzenleme yapılarak indirime gidildi.

Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisi İçin Yeni Düzenleme

Bu sene başında yürürlüğe giren ve Maliye Bakanlığı’nın düzenlediği, vergisini zamanında ödeyen mükellefleri ilgilendiren yasal bir düzenleme söz konusu oldu. Bu yasal düzenleme, 01/01/2018 tarihinden sonra verilecek olan, tüm gelir vergisi ve kurumlar vergisi beyannameleri için, yepyeni bir düzenleme olarak karşımıza çıkmakta. Bu düzenleme , Gelir Vergisi Kanunu’nun 6824 sayılı 4 üncü maddesinde yapılan ve mükerrer 121 inci maddesi ile yasallaşmıştır.

“-Ben vergimi zamanında ve tam ödüyorum. Neden iki de bir torba yasalarla, vergisini ödemeyenlere kolaylıklar sağlanmakta!”

Geçmiş yıllarda, “-Ben vergimi zamanında ve tam ödüyorum. Neden iki de bir torba yasalarla, vergisini ödemeyenlere kolaylıklar sağlanmakta!” diyen haklı mükelleflerin, bu düzenleme sayesinde vergi indirimi yapılarak, hakları verilmeye çalışılmıştır.
Bu düzenlemeye de, “Vergiye Uyumlu Mükelleflere Vergi İndirimi” ismi verilmiştir. Çünkü bu indiriminden, herkes değil; sadece hak edenler yararlanabilmektedir. Yani Maliye Bakanlığı, bazı kıstaslar belirlemiş ve bu kıstaslara uyanlara, vergi indirimi uygulamasından yararlanma olanağı sağlamıştır. Bu da bize gösteriyor ki; vergisini zamanında ve tam ödeyen, vergi vermenin iş hayatında “namus” ile eş anlamlı olduğunu bilen mükelleflere, teşekkür etme amacı ile Maliye Bakanlığı’nın yaptığı güzel bir uygulamadır.

Vergi İndirimlerinin Oranı Kaçtır?

Söz konusu vergi indirimini hak eden mükelleflerin , yıllık gelir veya kurumlar vergisi beyanlarının %5’i oranında, bir vergi indirimi yapılması şeklinde olmaktadır.

Kimler Vergi İndiriminden Faydalanabilir?

1)- Sınıfsal Bakımından;

A)- Gelir Vergisinde;

  •  ticari,
  •  zirai veya
  •  mesleki faaliyeti nedeniyle Gelir Vergisi mükellefi olanlar;

B)- Kurumlar Vergisinde;

  •  finans ve bankacılık sektörleri,
  •  sigorta ve reasürans şirketleri,
  •  emeklilik şirketleri,
  •  emeklilik yatırım fonları dışındaki, tüm kurumlar vergisi mükellefleri.

Yazının devamına  buradan ulaşabilirsiniz

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey