GÜNCEL KONULAR

Hafta Sonu Çalışmak için Alınan İzinler Kaldırılıyor

Bilindiği üzere işletmeler hafta sonu çalışmak için belediyelerden izin almaları gerekiyordu. Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve KHK’larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

Kanuna göre, sanayi işletmelerinin, her yıl hafta tatillerinde çalışabilmek için belediyelerden hafta sonu çalışma ruhsatı alma zorunluluğu kalkacak.

Zorunluluğun Ortadan kalkmasıyla birlikte:

Başta lokantalar,  fotoğraf dükkanları, Fırıncı  ve simit bayileri, matbaalar,  gazete bayileri, kafeteryalar, tiyatrolar ve sinema salonları, manavlar ve marketler, spor salonları, konferans ve konser salonları, sinemalar, halkı eğlendirmeye mahsus oyun mahalleri, kulüpler, piyango bileti satış şubeleri, hanlar, oteller, hamamlar, liman, iskele ve istasyon, gümrük ve antrepolardaki tahmiliye ve nakliye şirket ve cemiyetleri, yapıcılık, tuğlacılık gibi işlerle, tütün, incir, üzüm, meyan kökü, zeytin, ağaç palamudu, susam, fındık, pancar gibi zirai ve sınai mahsulatın işlenmesi ve manipülasyonu gibi açık havada ve senenin bir kısmında yürütülen veya faaliyeti mevsime tabi olan işler veya bu işlerin yürütüldüğü müesseseler, turistik, hediyelik ve hatıra eşya satan ticarethane ve müesseseler, nalbantlar, alet ve edevatı ziraiye tamircileri hafta sonu çalışma ruhsatı alma zorunluluğunu ortadan kaldırmış olacaklar.

Hafta Sonu Çalışma Ruhsatı Neyi İçeriyordu?

Tacir eğer hafta sonu ve tatil günlerinde iş yerini çalıştıracaksa tatil günlerinde çalışma ruhsatı almalıdır. Bu belge 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunun 58. maddesine göre “Tatil Günlerinde Çalışma Ruhsatı Harcı” na tabidir.

Müracaat İşlemleri: Tacir tatil günlerinde iş yerini çalıştırmak istiyorsa, iş yerinin bulunduğu ilçe belediyesinin İktisat ve Küşat Müdürlüğünden alacağı Beyanname ile müracaatta bulunur. Beyannamesine aşağıdaki belgeleri de eklemek durumundadır.
İlk defa müracaatta bulunuyorsa:

  •  İşyeri açma ruhsatının fotokopisi
  •  1 adet fotoğraf
  •  Damga pulu.

İşletmenin daha önceden alınmış bir izin belgesi varsa: Eski belge sahiplerinin her yıl Ocak ayında müracaatta bulunması gerekir. Bunun için de daha önceki belgenin aslı, fotokopisi ve damga vergisi ödeme makbuzu ile müracaatta bulunur. Eğer bunu yapmazsa cezalı duruma düşecektir.

Kaynak:AA

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey