Başarılı Kadın Girişimciler

Girişimde Kadının Gücü: Songül Vurdu

Önceki yazımızda Songül Vurdu’nun Cafe İşletmeciliğinden Karo üreticiliğine geçen süreçlerinin ve geçiş sürecinde yaşadığı karar mekanizmalarını paylaşmıştık. İlk yazıyı okuduktan sonra devam niteliğinde olan yazımızı inceleyebilirsiniz. İlk bölüme buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda da geçiş süreci tamamlanmış olup artık üretime geçiş için yapılan karar sürecinin sonunda üretim hayata geçiyor ve strateji, planlama, ve üretimde farklılaşma yol ve yöntemler paylaşılıyor.

Songül Vurdu Artık Üretimine Başlıyor.

Yapı fuarına katıldık üretimi yaptıktan sonra inanılmaz bir ilgiyle karşılandı Tabii bu bizim heyecanımızı arttırdı bunun üzerine bir Makina 2 makine 3 makine 4 makine çalışan sayısı kısa sürede Büyüdü tabii  Bu arada ciddi bir pazar oluştu Bu iyi bir şey üretimin artması açısından çok iyi bir şey rekabet ve kalitenin düşmesi açısından da olumsuz bir şey.

Dünya Gezileri ve Yeni Şeyler Araştırmaya Başlanıyor

Bir kez bizim üstünde durduğumuz şey şuydu ağırlıklı olarak geleneksel desenler yapıyorduk. Yani anonim.  Sarıyer’de bulabileceğiniz eski bir binada göreceğiniz bir ürünü vietnamdaki bir binada da görebilirsiniz ya da Fasta ki bir mekanda veya atölyede görebilirsiniz.  Tabii ben bu arada çok gezdim Kuzey Afrika’ya gittim  Fas’ta girip çıkmadığım atölye kalmadı.

Vietnam’a gittim Uzakdoğu’da gezdim, Vietnam’da çok atölyede gezip dolaştım ve tekniklerini inceledim. Fakat şu sonuca vardık hiç kimse bu işi bizim kadar kafasına takmamış aslında bu işi, yani öğrendiği gibi yapıyor hatta Vietnam’ın en büyük üreticisi bütün Avrupa’ya ürün veren kişi ben sizden gördüm, sizin internet sitemizden çok örnek aldım dedi o da Türkiye’de bizi ziyarete geldi.

Rekabet Koşlullarıyla Başa Çıkma ve Ürün Farklılaştırma

Ürünü sürekli geliştirme derdindeyiz, pazarda biraz bizi zorluyor çünkü bine yakın desenimiz oluştu aşağı yukarı 1000 civarında desen oluştu diyebiliriz.  Aynı zamanda binden fazla kalıp var diyebilirim.  Piyasada sizi takip edenler de aynı şeyi yapmaya başlıyor  bu durum bizi kaçınılmaz olarak daha fazla farklılığı itiyor. Bunun üzerine biz 800’lerin ortasından 1900’lerin başına kadar çok güzel seramikler yapılmış Belçika’da Norveç’te Almanya’da Fransa’da özellikle bütün Avrupa’da İngiltere’den biraz farklı olarak. Bunlar genellikle bordürler düzler ve Desenler olarak bunları neden yapmıyoruz diye düşünmeye başladım bunları bir yandan üretmeye başladık

İhracat En Büyük Kalemimiz Haline Geldi.

Fakat esas olarak son 1 yıldır büyük ebatlar ince ve büyük ebatlar Biz daha çok ihracat yapıyoruz bu arada özellikle Dubai Birleşik Arap Emirlikleri ve Avrupa Diğer yanda Amerika olmak üzere ciddi bir şekilde ihracatımızın büyüdüğünü söyleyebilirim

Son Söz

Hayatımın simgesi üretim diyebilirim Çünkü üretim müdahale etmek yani hayata müdahale edebiliyorsunuz bir şeyi değiştiriyorsunuz Bad okumuyorsunuz Hammaddeyi alıyorsunuz ve bir şey haline getiriyorsunuz benim için bir eğitim çok önemli bir şey insanı büyüten bir şey

ben kadınların  dokundukları her şeyi değiştirebilecek dedi güce sahip olduklarını inanıyorum üretimin önemli olduğunu inanıyorum yani Kadınlar her alanında olursa dünya güzelleşir diye düşünüyorum.

Etiketler
Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey