Başarılı Kadın GirişimcilerKOSGEB DESTEK TEŞVİK

Girişimcilikte Başarıyı Yakalamak Üzerine

Herkes başarılı olmak ister ve bunun için çeşitli yollar dener . Bazı kişiler başarılı fikirleri taklit etmeye çalışır , bazıları sermayelerinin gücünü kullanır , kimileri de yenilikçi fikirlerle bunu gerçekleştirir .

Başarılı olmanın bir  kuralımı vardır yoksa bir çok parçanın bir araya gelmesi mi gerekir ? Başarılı olmak için izlenilecek yol veya yöntem tek midir ?

Dünyada başarılı olmuş insanların biyografilerini incelediğinizde hepsinin farklı yöntemlerle başarıya ulastıgını görürsünüz . Bu hikayeler çoğu zaman gerçeğin biraz dışına çıkmış masalsı anlatımlardır .Bazıları çok çalışarak bazıları networklerini kullanarak bazıları paranın gücünü kullanarak bazılarıda aldıkları yatırımlarla başarılı olmuştur . Dünyada başarıyı coğrafyalara görede konumlandırabilirsiniz . Örneklendirmek gerekirse Almanlar ile Amerikalıların iş hayatlarında sergilediği davranış ve stratejiler tamamen farklıdır . İki ülkeninde global anlamda büyük markalara sahip olması başarılı olmanın yollarının farklı olabileceğinin net bir göstergesidir .  Bazende çok başarılı insanların yaptıkları işlerde uzman olmadığı gerçeği var . Bu kişiler fırsatları görüp değerlendirme cesaretine sahip kişilerdir . Buradan anlamadığımız her işe girişelim anlamı çıkarmamak gerekir .

İşin Büyümesi için Ekip Önemli

Yukarıda da bahsettiğimiz konuları bir süzgeçten geçirip başarının sırrının bir çok yoldan geçtiğini söyleyebiliriz .  Öncelikle karşınıza çıkan fırsatları değerlendirmek için doğru zamanda harekete geçmeniz gerekiyor . Zamanlama ayağını geçtikten sonra iyi bir iş planı çizmek gerekiyor . Bu planının içine büyüme planıda dahildir . Daha sonraki adım işi yürütebileceğiniz iyi bir takım . İyi takımı iyi yönetmek sizi dahada başarılı kılacaktır . Ayrıca her projenin sıkıntılı süreçleri olduğu  gerçeğini unutmamak gerek . Bu süreçte kriz yönetimi dediğimiz unsur ön plana çıkıyor . Kriz yönetimini iyi şekilde gerçekleştiremeyen her şirket iflas bayrağını çekmeye mahkumdur. Çünkü iş hayatında bazen ikinci bir şansınız veya seçeneğiniz olmuyor . Bu değindiğimiz yöntemlerin detayları kendi içinde çok fazla. Yazıyı sıkıcı hale getirmemek adına detaylara çok değinmiyorum .

Hayaller ve Gerçekleri Yaşamak

Fırsatı görüp gerekli adımları zamanında atmak ve birazda cesur olmak başarının temellerini oluşturur . Birileri size başaramıyacağınızı , fikrinizin iyi olmadığını , iş ile alakalı tecrübenizi , iş yapış şeklinizi  vs  eleştirecektir . Kesinlikle bu tarz durumlara gülüp geçin demiyorum ama pek çoğuna kulak asmayın . Unutmayın ki ne kadar zeki olursanız olun , fikriniz ne kadar muhteşem olursa olsun , ne kadar sermayeniz olursa olsun şans sizinle değilse başaramassınız . Başarılı bir proje için %20 gerekeni yapıp % 80 şansın sizinle olmasını beklemeniz gerekiyor . Bu oran size pek inandırıcı gelmiyor olabilir ama kimse size başarının nasıl geldiğini tüm gerçekliğiyle anlatmaz . Çünkü kimse sizin 1 numara olmanızı veya kendisini geçmenizi istemez . Unutmayın , siz hikayeler dinleyip hayaller kurarken birileri gerçekleri yaşıyor .

Şans ; ihtiyacınız olduğu zamanda işinize yarayacak bir kişiyle tesadüfen tanışmak  , çok parası olan birinin fikrinizi ilginç bulması , yanlış çalan bir telefon , yanlış gittiğiniz bir adres , çok inanmadığınız bir ürünün çok inandığınız ürünü geçmesi  vs dir .

Şans faktörünün ne kadar önemli olduğunu bir sonraki yazımda sizlere yaşanmış başarılı  bir örnekle anlatacağım .

Şans sizinle olsun !

Etiketler
Devamını Göster

Aykut Yıldız

Yaklaşık 8 yıldır dijital reklamcılık sektöründe çalıştıktan sonra 2017 yılında kendi şirketimi kurdum . Kurucusu olduğum şirkette aynı zamanda a'dan z'ye dijital reklamcılık ve iş geliştirme alanında şirketlere danışmanlık vermekteyim . Bir önceki şirketimde kuruluşundan bu yana bulunduğum için projeyi hayata geçirme , iş geliştirme ve süreç yönetme konusundaki deneyimlerimi yeni kurulmuş veya kurulacak şirketlere danışmanlık vererek bilgi aktarımı sağlıyorum .

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey