BAŞARI HİKAYELERİ

Girişimci Üniversiteler Açıklandı

TÜBİTAK tarafından her yıl açıklanan Türkiye’nin en girişimci üniversiteleri sıralaması bu yıl da Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü tarafından TÜBİTAK’ta düzenlenen basın toplantısında açıklandı. Gerçekleştirilen toplantıda özellikle Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi 2017 yılı sıralaması açıklandı.

Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi Sıralamasında Vakıf Üniversitesi Ağırlığı

Sıralamada ilk basamakta Sabancı Üniversitesinin yer aldığını görüyoruz. Sabancı Üniversitesnin Girişim Endeksi puanı 90.97 olarak netleşti. İkinci sırada ise Devlet Üniversitesi olan ODTÜ 87.31 puanla yer alıyor. Sıralamnın üçüncü sırasında ise yine bir vakıf üniversitesi olan Gebze Teknik Üniversitesi yer alıyor. Gebze Teknik Üniversitesi puanı 85.18

Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi sıralamasının 2017 yılı sonuçlarına baktığımızda vakıf üniversitelerinin ağırlığı olduğunu görebiliriz. Sıralamanın ilk on kısmına baktığımızda 7 vakıf üniversitesi 3 devlet üniversitesi olduğu dikkat çekiyor.

Üniversiteler arasındaki rekabeti artırmanın gelecek için önemli olduğu rekabetin uzun vadede ülkeye başarı ve yeni olanaklar sağlayacağını belirten Bakan Özlü mevcut çalışmaların artarak devam etmesini diledi. Bakan Özlü açıklamasına “Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi çalışması, üniversitelerin eğitim kalitesine göre sıralandığı bir liste veya en başarılı üniversiteyi ortaya koyan bir sıralama değildir” dedi.

Amacımız Üniversiteler Arasındaki Rekabeti Arttırmak

Bakan Özlü rekabetin önemine değinerek “Hedefimiz; üniversitelerimiz arasındaki girişimcilik ve yenilikçilik odaklı rekabeti artırmaktır. Rekabet arttıkça, girişimcilik ekosistemi de gelişecektir. Rekabet ve girişim; yaşadığımız çağın anahtar kavramlarıdır. Bu iki kavramla bütün kapıları ve bütün fırsat pencerelerini açmak mümkündür. Tüm dünya, girişimin ve rekabetin yörüngesinde ilerlerken, biz bu kavramlara duyarsız kalamayız. Özellikle sanayinin, üretimin ve pazarlamanın kuralları yeniden yazılırken, tüm bu süreci izlemekle yetinemeyiz. Sanayi 4.0 sürecinin gerisinde kalamayız. Bizler; siyasi iradenin temsilcileri olarak, Türkiye’yi Sanayi 4.0 sürecinin aktif bir üreticisi yapmaya kararlıyız. Bütün bilim, sanayi ve teknoloji politikalarımızı bu karar doğrultusunda planlıyoruz.” diyerek açıklamasını sürdürdü.

Bu süreçte üniversitelere güvendiklerini belirten Bakan Özlü, üniversitelerin, girişimcilik ruhunun ve yenilikçilik kültürünün gelişmesinde en önemli basamak olduğunu, bütün arzu ve çabanın, bir eli bilimde diğer eli hayatın içinde olan bir üniversite anlayışını Türkiye’ye kazandırmak olduğunu ifade etti. Hayatın, toplumun, bilimin ve üretimin içinde bir üniversite istediklerine değinen Bakan Özlü, bilimle teknolojiyi, bilimle sanayiyi buluşturan üniversiteler için çabaladıklarını, bu açıdan, Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksini, çok anlamlı ve gerekli bulduklarını, girişimci üniversite kavramının, bütün üniversitelerde bir parola olarak benimsenmesi gerektiğini vurguladı.

Teknolojinin arka bahçesi olmayacağımız hususunda kararlı olduklarını belirten Bakan Özlü, şunları kaydetti:

“Teknolojiyi sadece satın alan bir ülke olmayacağız. Kendi insan kaynağımızla, kendi potansiyelimizle ve kendi gücümüzle; yüksek teknoloji üreteceğiz. İhracatımızdaki yüksek teknolojili ürünlerin payını, istikrarlı bir biçimde artıracağız. Özellikle üniversitelerimizi; dünya çapında bilim yapılan, teknoloji üretilen merkezler haline getireceğiz. Bilim üreten üniversite ile, katma değer üreten sanayiyi; birbirinin paydaşı yapacağız. Sanayicinin ihtiyaç duyduğu bilgiyi ve yetişmiş insan kaynağını, üniversitelerimizde üreteceğiz. Akademisyenlerimizi; amfilerin dışına çıkarıp, sanayi ile buluşturacağız.

Zira, üniversiteler sadece sınıflardan, binalardan ibaret değildir. Üniversitelerde üretilen bilginin, ekonomik ve sosyal faydaya dönüşmesi şarttır. Tüm bunları yaparken, özellikle gençlerimizin, okul sıralarında girişimci ve yenilikçi bireyler olarak yetişmesini hedefleyeceğiz. Dolayısıyla; üniversite iklimini ve ekosistemini, her yönüyle, girişimciliği ve yenilikçiliği destekleyecek şekilde inşa edeceğiz.”

2017 Yılı İlk 10 Sıralama

 1. Sabancı Üniversitesi
 2. Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 3. Gebze Teknik Üniversitesi
 4. İstanbul Teknik Üniversitesi
 5. Boğaziçi Üniversitesi
 6. İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
 7. Koç Üniversitesi
 8. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
 9. Özyeğin Üniversitesi
 10. Yıldız Teknik Üniversitesi

2016 yılında ise sıralama aşağı yukarı aynı şekilde netleşmişti.

2016 Yılı İlk 10 Sıra

 1. Sabancı Üniversitesi
 2. Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 3. İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
 4. İstanbul Teknik Üniversitesi
 5. Boğaziçi Üniversitesi
 6. Koç Üniversitesi
 7. Gebze Teknik Üniversitesi
 8. Özyeğin Üniversitesi
 9. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
 10. Yıldız Teknik Üniversitesi

2015 Yılı İlk 10 Sıra

 1. Sabancı Üniversitesi
 2. Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 3. Boğaziçi Üniversitesi
 4. Bilkent Üniversitesi
 5. Koç Üniversitesi
 6. İstanbul Teknik Üniversitesi
 7. Özyeğin Üniversitesi
 8. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
 9. TOBB ETÜ
 10. Yıldız Teknik Üniversitesi

 

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey