Başarılı Kadın Girişimciler

Girişimci Kadın Örnekleri: Ayşen Zamanpur

Önceki yazımızda Silk&Cashmere markasının Ayşen Zamanpur’un elinden yükselişinden bahsetmiştik. Bu yazımızda ise Girişimci Kadınlar için örnek gösterilen Ayşen Zamanpur’un açıklamalarına devam ediyoruz ve Kadın Girişimcilere özel tavsiyelerine devam ediyor.

Başarılarımdan Bahsetmekten Çekiniyorum

Ayşen Zamanpur zaman zaman yaşanan üzücü olayların yaşandığı ülkemizde kişisel başarılarından bahsetmekten çekindiğini iletiyor ve açıklamalarına şu şekilde devam ediyor:

Hassas olduğum çok duyarlı olduğum bir diğer konu da bütün kadınlar.  Çok yakında bir konferansta değerli bir kadın konuşmacının verdiği rakamlar kazındı belleğime.  Türkiye’deki kadınların %44’ü sürekli ve istikrarlı şiddet görüyor. Türkiye’deki şiddet gören %44’ün de yüzde otuzu “bazen şiddet doğaldır bazı nedenlerle erkekten şiddet görmek olanğandır” cevabını veriyor.

Bir başka taraftan yine aynı araştırmada İlkokulu okumuş sadece en fazla ilkokul eğitimi görmüş ve okuma yazma bilmeyen kadınların yüzde yetmişi kadınların çalışması kendi ellerinde değildir erkeğin istediği alanda istediği şekilde çalışır diyor. Böyle bir ülkede yaşıyoruz Şimdi ben böyle bir ülkede yaşadığının bilincinde bir kadın olarak çıkıp bir kadın girişimci olarak başarılarımdan, zaferlerimden söz etmek bana yakışmaz diye düşünüyorum.

Aile İçinde Pozitif Ayrımcılık Gördüm

Ayşen Zamanpur aile içerisinde gördüğü pozitif ayrımcılığın hayatında ne kadar büyük etkisi olduğunu ve ailesinden gördüğü destekle hayatının nasıl değiştiğini aşağıdaki şekilde açıklayarak devam ediyor.

Pozitif ayrımcılık yapan harika bir babanın ve tamamen pozitif ayrımcılık yapan bir babanın bir kız çocuğuydum. Evlat olarak da annemden babamdan gördüğüm o özgüven aşılanması bana hayatta pozitif etki yaptı. Tabii ki eğitimde de hiç bir ayrım gözetmeden. abilerim de nedense bunu çok doğal bir şekilde kabullendiler sağ olsunlar.

Dolayısıyla hiç öyle bir sorun yaşamadım şans eseri veya yaşadığım çevrenin etkisiyle hiçbir hayatımın alanında kadına yönelik herhangi bir ayrımcılık ben yaşamadım ama bu olmuyor anlamına asla gelmiyor. Hayatımda o kadar çok sorun yaşadım o kadar çok problemli uğraştım ki problemlerin hangisi cinsiyetine ilişki diye belki anlamamışımdır.

Moğalistan’a Zorlu Seyahat

Özellikle zorlu seyahatler, yoğun geçen toplantılar. Girişimcilere örnek olacak dersler içeriyor. Ayşen Zamanpur’un kendi ağzından okumaya devam edelim:

Ben Kaşmir yolu diye bir kitap yazdım 2012’de orada da en çok ilgi çeken en çok geri dönüş aldığım şey anılar oluyor, sayısız anılarım var:

1992 yılında daha kimse Çin’e gitmeden, yani Türkiye’den bahsetmiyorum dünyada Avrupalı Amerikalıların bile çok çok yine yine gitmeye başladığı yani elinin parmaklarıyla sayacak kadar girişimcinin olduğu dönemde Moğolistan’ın içlerine kadar gittim ekibimle birlikte.

Moğolistan’a trenle gittim ve çok yorucu bir gün gerçekleşti. O zaman işte gençlik de var serde arka arkaya 6-7 toplantıya katıldık güzel miydi emin değilim. Hani bir taraftan günü kaçırmayalım öbür güne bağlanalım Jetlag olmak var darken, bir de çok iş var:  O kaşmir bulunacak, ipek bulunacak, o pazarlık yapılacak, o koleksiyon görülecek, o ürün seçilecek, Kafada binlerce şey olunca biraz abartmışız galiba taksiye bindim nasıl bindiysen ve nasıl orada bir ses çıkarttıysam Bir an yorgunluğun da etkisiyle şoför aniden durup aynadan beni gördü ve koluma girip lütfen lütfen diyerek ile beni göl kıyısına götürerek göl kıyısına götürüp kendi içtiği çaydan ikram etti ve çayını resmen kendi bardağından bana verip sırtımı sıvazlayıp böyle destek olduğunu hiç unutmuyorum o anı hiç unutmuyorum

Yaşanan Zorluklar ve Ardından Gelen Başarı

Ayşen Zamanpur söyleşiye ticari olarak yaşadığı zorlukları ve yine ardından gelen ticari başarıları anlatarak devam ediyor:

“Çocuklarımı özlediğim çok ağladığım geceler oldu yırtılan  kontratlar başarılamayan işler 3 gününüzü verdiğiniz bir fabrika. Mesela üç gün orada yatıp kalkmışız lojmanda tamam artık şahane bir sipariş verdim dediğim noktada geliyoruz Türkiye’ye fabrikadan bir telefon ürünler yok arayan ses sizinle iş yapan adam biz de değil artık o anlaşma geçerli değil diyor. Bunlar bende çok iz bıraktı ama güçlendiriyor da insanı tabi.

Ticari başarılar güzel şeyler tabii ki. Biz şu anda 200 satış noktasında 26 ülkede lüks bir ürünle dünyaya açıldık. Yani Türkiye’nin hem dünyaya açılan yüzüyüz. Sanıyorum lüks marka olarak dünyaya açılan Avrupa’da pek çok satış noktasında en üst düzeydeki markalarla rekabet eden bir markayız bu çok kolay bir şey değil

Bizim bu başarımız fark edildi. Yani bu konuda da memnuniyetle söyleyeceğim bunları yaptık ama bunu hem yurt dışında fark edildi hem Türkiye’de fark edildi. Türk basınına her zaman söylüyorum ben hemen farkettiler bizi ilk yıllardan itibaren teşekkürler ediyorum üniversiteler de ayrıca fark ettiler.”

Ödüller Unutulmuyor

Ayşen Zamanpur söyleşisinin metnini Ödüller ve ödüllerden gelen inanılmaz mutluluk ve motivasyon etkisiyle sonlandırıyoruz:

“En hoşuma gidense ilk aldığım ödüller. Tabii ilkler unutulmaz. Kendi mezun olduğum üniversite yaratıcı girişimci Ödülü verdi bana daha 4. yılımızda artık çok güzel şeyler bunlar motive oluyorsun.

Bir de başarılı olmaya çalışıyorsunuz kira ödemeyi çalışıyorsunuz senet ödemeye insanları motive etmeye ekipler kurumaya çalışıyorsunuz. Birilerinin çıkıp sırtını sıvazlaması aferim seni görüyorum güzel şeyler yaptın ekibin ile birlikte güzel şeyler yaptın demesi motive ediyor.  Onun için ödülleri bu anlamda unutmuyorum.

Bir de son olarak Fransa Devleti 1 yıl önce verdiği en kaliteli yabancı yatırım ödülünü verdiler. Sen Jermen deki mağazalar izlemişler başarımızı görmüşler oğlumla birlikte gidip en son aldığımız ödüldü Fransız Devleti’nin Teknoloji ve Dış Ticaret Bakanı verdiği ödülü onu da çok önemsiyorum.”

Etiketler
Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey