Başarılı Kadın Girişimciler

Girişimci Kadın Hikayelerinde Selma Şarda

Önceki yazımızda Selma Şardanın girişimci hikayesini paylaşmış ve Ali Danışmanlığı sektörüne nasıl girdiğini anlatmıştı. Önceki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda da yazının devamı niteliğinde olup Selma Şarda’nın Girişimci Kadınlara tevsiyeleri ve ilgi çekici bir hatırayı da paylaşıyor.

Eğitim Tecrübeleri

Benim bir etkinliğim vardır. Orada insanlardan hayallerindeki kağıttan uçağı yapmalarını isterim. Herkes aynı uçağı yapıyor. Türkiye’nin her yerinde eğitim veriyorum, her yaş grubundan her kuşaktan insan her eğitim seviyesinden insan. Hepimiz aynı kağıttan uçağı yapıyoruz,  kağıttan uçak aslında bir hayaldir. Hayallerimiz bile kalıplara sokulmuş durumda. Sistemin çarkından geçip o çarkın dışına çıktığımızda hepimiz aynı kalıplara girmiş insanlar oluyoruz.

Bizim çocuklarımız aslında kalıpları zorlayan çocuklar, dolayısıyla onların içine sığınıyorlar ve anormal tanısı alıyorlar. Aslında bu böyle değil, bizim için farklılık yaratan renk yaratan çocuklar çok güzel bir şeydir.  Bir film vardır; dislektik çocukları yeryüzünde bulunan yıldızlar olarak tanımlar. Onlar gökyüzünden yeryüzüne inmiş yıldızlarımız aslında, ışıklarını söndürmememiz gerekiyor ve onlara kendilerini gerçekleştirmemiz için fırsat vermemiz gerekiyor.

Girişimci Kadınlara Tavsiyeler

Şunu tavsiye ederim; gözlemlesinler, etraflarındaki her şeyi görsünler, bakmak yetmiyor görmeleri gerekiyor etrafa görmek için baksınlar. Insanların hayatlarına görmek için baksınlar mutlaka hepimizi düşecek bir rol var o bşlukları görüp rollerimizi üstlenmemiz gerekiyor.

Örnek Bir Hikaye

Benim misyonumun içinde ulaşılabilir olmak var merkezim var ve ben telefonlarıma cevap veren bir sekreter kullanmıyorum. Telefonlarıma hep kendim cevap veririm merkezdeysem ve uygunsam. Görüşmede isem daha sonra dönerim ama benden başka kimse cevaplamaz benim telefonumu. Beni arayan insan bana direkt ulaşır.

Etkileyici bir Danışan Örneği

Örneğin akşam evde oturuyordum saat 11 civarı Facebook üzerinden bir mesaj gönderdi Anne bana ama o kadar umutsuz ve çaresiz ki şöyle anlatıyor; çocuğumu okula bırakıyorum dönerken ölsem ben diyorum ve akşam yatarken tavana bakıyorum ve sen nasıl annesin onun sorunlarını çözemiyorsun niye yaşıyorsun diye soruyorum ve ellerinde ne var ne yok satmışlar evlerini arabalarını. Çünkü bizim alanımız biraz daha sömürüye umut tacirliğine açık bir alan, insan çocukları olunca bir yerde umut vaad ederseniz oraya koşa koşa gidiyor ve gözü hiçbir şey görmüyor.

Bu tür alanlara çok fazla girip çıkmışlar ne yol alabilmişler ne de ellerinde maddi güç kalmış ne de manevi güçleri kalmış. Bitmiş durumda bir anne uzunca bir mesaj yazmış bana çok etkilendim yazdığı şeylerden çok bıçak sırtı bir yerdeydi onun hissettim ve gece 11 telefonumu yazdım uygunsanız beni arayındedim. Tamam dedi aradı beni ve ağlıyordu hiç bana cevap bile yazacağınızı düşünmüyordum dedi bana.

Yaklaşık bir saate yaklaşık konuştuk kendisi ile neler yapılabileceğini bu kaos ortamından nasıl çıkabileceğini güvendiğim eğitimcilerin olduğunu onları yönlendirebileceğimi belirttim. Çünkü Ankara’da değildi bu aile ve yönlendirdim diğer arkadaşlara.  Daha sonra tekrar iletişime geçtik ve her şeyin güzel gittiğini her şeyin ve teşekkür ettiler ve öyle kaldı bizim iletişimimiz.

Sonra onların yaşadığı şehirde bir eğitime gittim eğitimde ara verdim aileler hep gelir bir şeyler sorarlar eğitim aralarında uzaktan bir kadın bana geldi ve yüzüme baktığını gördüm ve “Buyurun” dedim “sizde mi bir şey soracaksınız?” yok dedi ben bir kerecik sizi kucaklamak için geldim dedi orada bana sarıldı ve ağlamaya başladı. O annemizmiş ve dedi ki o akşam benim hayatımı değiştirirdiniz çocuğumun hayatını değiştirdiniz geleceğe bakışımızı değiştirdiniz biz artık bir şeyler yapabiliyoruz yol olabiliyoruz biz artık başaracağız sizin sayenizde dedi sonra da çok güzel dualarıyla ayrıldı yanımdan yani bu benim için paha biçilemez bir şey.

Etiketler
Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey