Başarılı Kadın Girişimciler

Girişimci Kadın Hikayeleri: b-fit Kurucusu Bedriye Hülya

Girişimci kadın hikayelerine Ayşen Zamanpur’un ardından b-fit kurucusu Bedriye Hülya ile devam ediyoruz. Bedriye Hülya özellikle girişimci olmak isteyen veya girişimi olup şirketini büyütmeye çalışan kadınlara ilham olacak hikayelerini paylaşmaya devam ediyor. Ntv radyo röportajından bir bölümle Bedriye Hülyanın hayatı zorlandığı dönemler, inişleri ve çıkışlarına dair tüm bilgileri öğrenebileceğiz örnek niteliğindeki yazımızı inceleyebilirsiniz.

Çalışma Hayatına Ne Zaman Başladınız?

Çalışma hayatına üniversite 1. sınıfta başladım üniversitede çok sıkılıyordum derslere girmemin imkanı yoktu ve aileme söyledim ailem önce itiraz etti “nasıl yani?” dedi. “Bir kere üniversite okuyacaksın onu da zevki ile oku” dediler ben çalışacağım şöyle ya da böyle dedim baktılar ki beni ikna edemeyecekler bu sefer bir arkadaşlarının yanına gönderdiler orada çalışayım diye.

O sırada da gittiğim yerde bir Üniversitede Bölüm Başkanı bir kadın vardı ve dedi ki sen burada sıkılırsın en iyisi dedi bir arkadaşım yeni iş kuruyor seni onun yanına göndereyim dedi olur dedim. Ben de konuşulan yere gittim.  Bir ofis ve bir ofiste tek başına bir adam ve oraları toparlamaya çalışıyor, iş görüşmesi yaparken bir yandan konuşalım bir yandan da ben size yardım edeyim dedim.  Ben de oradaki tozları falan aldım ve beni hemen işe aldı ve ben böylece üniversite 1. sınıfta çalışmaya başladım.

Son seneye kadar çalıştım. Son dönemimde işi bıraktım çünkü firma satılmıştı ve kalan 16 tane dersimi verdim ve böylece zamanında mezun oldum. Ondan sonra İstanbul Üniversitesi’ne gittim Orada yüksek lisans yapmaya başladım ve aynı anda Üniversitede hocalık yapmaya başladım.

Sonrasında tekrar İzmir’e döndüm ve evlendim ve tekstile geri döndüm. İlk çalıştığım şirket Tekstil şirketiydi  bir kaç ay çalıştıktan sonra Bodrum’a taşındım ve Bodrum’da Turizm sektöründe çalışmaya devam ettim.

Girişimci olma Fikri Nereden Geldi Aklınıza?

İlk işimi kurduktan sonra bu virüs gibi bir şey galiba İnsan bir şekilde vazgeçemiyor diye düşünüyorum Çünkü ben çalışmayı çok seviyorum.

İş Kuracağım veya iş kadını olacağım gibi bir hayalim hiç yoktu. Sadece ne yapıyorsam onu laikiyle yapmaya çalışırdım para ile de alakası olmayan bir şekilde çalışıyordum ben 3 lira alıyorum 3 liralık iş yapayım değil ben ne kadar para alırsam alayım. Bedriye nasıl çalışacaksa o şekilde iş yapmaya çalıştım hep. Bunun da karşılığını hep gördüm, hep çalıştığım yerlerde patronlarım tarafından çok takdir edildim çok iyi para kazandım

Kendi İşimi Kurarken de Profesyonel Hayatıma Devam Ettim

Kendi işlerimi kurarken bir yandan da profesyonel hayatıma devam ettim. Böylece işi kurarken oluşacak parasal riski karşılamış oldum, bir yerde çalıştığım için sonrasında artık işler büyüdükten sonra profesyonel hayattan ayrıldım ve sadece iş kurarak hayatıma devam ettim.

B-Fit Nasıl Ortaya Çıktı?

Aslında daha evvel de bir sürü iş yaptım başka markalar da yarattım. Türkiye’ye yayılmış bir iş olduğu için daha çok duyurdu b-fit kendisini. B-Fit’in kuruluş amacı  kadınların birlikte var olması ve bir güç oluşturmasıydı. Çünkü ben bütün İş hayatım boyunca her ne kadar yabancı şirkette bile çalışmış olsam bir kadın olduğum için ve sadece bu sebepten birçok kereler ezildim. Bunun da farkına varmak için psikoloji okumam gerekiyormuş.

İki defa okudum bir de işletme okudum, büyüdükten sonra 38 yaşında psikoloji okudum. O zaman farkına vardım ezildiğimin. Daha önce farkında değildim, bunu da anladıktan sonra sonra da aslında ezilmenin boyutunun çok da yüksek olduğunu gördüm ve sonra işin bir aşamasında son nokta son damla damla ile harekete geçtim ve kadın arkadaşlarımla bir iş yapmak üzere yola çıktım.

Spor Gibi bir Alanı Seçmenizin Özel Bir Sebebi Var Mıydı?

Bu işi seçmemin sebebi de sporun çok kuvvetli bir araç olması  ve kadınların bedenlerinin farkına varması için de önemli bir araç olması. Kadının kendisini hissetmesinin ötesinde farkına varması  açısından iyi bir araç ve bu yüzden sporu kullandık.

Girişim Yolunda Ne Gibi Zorluklar Yaşadınız?

En başında işin biraz sorgulandık tabi niye böyle niye sadece kadınlara gibi. Kendimizi anlatabilmek için uğraştık, şimdi artık öyle bir derdimiz kalmadı çok yayıldık ve ne yaptığımız da çok belli, sonuçlar çok belli, yani insanların hayatlarındaki değişim çok belli iyi yönde değişim çok belli, o nedenle artık bir zorluğu kalmadı en başında spor hayatımızın içinde olan bir kavram değil ve onu hayatımıza yerleştirmek için çok uğraştık.

Basının bu dönemde çok yardımı oldu. Hem farkında varılması konusunda (sporla ilgili) hem de kadın girişimciler ile alakalı bilinçlenme oldu. İnsanlar sevdiler bir süre sonra bu konuyu o gün bu gündür de işlerimiz gayet kolay gidiyor diyebilirim.

Geri Dönüp Baktığınızda Neleri Değiştirdiğinizi Düşünüyorsunuz?

Spor sektörünü değiştirdiğimizi görüyorum ben, kadınların büyük  kitleler olarak spor yapması çok rastlanan bir şey değildi en fazla yaptıkları biraz yürürlerdi. Bir zamanlar aerobik salonları vardı birazcık onlara giderlerdi böyle makinelerle çalışmak çok yaygın değildi. Bir kere bunu değiştirdik sonra spor salonlarını erkekler işletiyor kullanıyorlardı. Her şeyden önce bunu değiştirdik ve bir spor markasının zincir olabileceğini gösterdik Üstelik de bu zinciri kadınların kadınlar için yaptığını gösterdik.

Yaşadığınız En İlginç Hikaye Neydi?

İlk işim de çok tecrübesizdim, tabi hiçbir şey bilmiyordum ve bayağı garip işler yapmışım. Büyüdükten sonra farkettim bunları. Örneğin; bir yüklememiz vardı yetişmesi gereken, müşterilerilerimiz de Türkiye’delerdi Hollanda’dan gelmişlerdi. Patronum da ofiste yoktu onun için ben ağırlamak durumda kalmıştım 18 yaşındaydım ve bir yandan da yüklemeyi yetiştirmeye çalışıyorduk.

Gelen misafirleri aldım ve aşağıdaki paketleme bölümüne indirdim ve kendi mallarını paketlettirip kolilettirdim onlara, sonra büyük tırın üstüne atlayıp gittim. Sonra malların gemiye yüklenmesi ile ilgilendim Tabii ki şimdiki aklım olsa bu kadar rahat yapabilir miydim zannetmiyorum ama cahil cesaretiyle olsa gerek böyle şeyler yaptım. Bunlar eğer niyet iyi ise doğru yere gidiyor sonra yıllar sonra o Hollandalı şirket transfer teklif etti iş teklif etmişti bana. 

 

Etiketler
Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey