GÜNCEL KONULAR

Gıda Sektöründe Tekelleşmenin Önüne Geçiliyor

Her sektörde tekelleşmenin önüne geçilmesi gerektiği gibi gıda gibi stratejik öneme sahip olan sektörümüz için de uzun süredir devam eden tekelleşme tartışmaları son dönemde artış göstermektedir. Özellikle Hükümet ve Devlet yetkilileri gıdadaki tekelleşmenin önüne geçmek için bu süreçte önemli tebirler almakta. Yazımızda da özellikle gıdadaki tekelleşme konusundaki önemleri aktarmaya çalışacağız.

Gıdada İstikrarın Sağlanması Öncelik

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, piyasalarda istikrarın sağlanması, pazarlama sorunlarının ortadan kaldırılması, depolama ve finansman ihtiyacının giderilmesi için gerekli tedbirlerin alındığını bildirdi.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun yazılı soru önergesini yanıtladı.

“Bakanlığımızca piyasalarda istikrarın sağlanması, oluşabilecek tekelleşmenin engellenmesi, pazarlama sorunlarının ortadan kaldırılması, depolama ve finansman ihtiyacının giderilmesi için gerekli tedbirler alınmaktadır.” ifadesini kullanan Fakıbaba, gıda fiyatlarındaki dalgalanmaları izlemek ve tedbirler almak amacıyla Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi’nin kurulduğunu anımsattı.

Gıda Komitesi Çalışmalara Başladı

Fakıbaba, bakanlığın da üyesi olduğu Gıda Komitesi tarafından gerekli çalışmaların yapıldığını ve alınacak tedbirlerin belirlendiğini aktararak, şunları kaydetti:

“Bakanlığımızca da arz sorunu olan ve fiyat artışı yüksek olan ürünlere yönelik Havza Bazlı Destek Modeli kapsamında, desteklemeler yapılmaktadır. Ayrıca, Tarım Ürünleri Piyasalarının İzlenmesi ve Değerlendirmesi çalışmaları kapsamında, Tarım Ürünleri Fiyat İzleme Sistemi (TÜFİS), 81 İl ve İlçelerinde uygulamaya konulmuş olup, bir kısım tarım ürünlerinde üretici, aracı, hal, pazar ve market fiyatlarının takibine başlanılmıştır. Gıda fiyatlarına ilişkin veriler düzenli olarak TÜİK tarafından kamuoyunun bilgisine sunulmaktadır.”

Kaynak:AA

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey