VERGİ

Gerçek ve Tüzel Kişiler için İnternet Vergi Dairesine Başvuru

Gelir idaresi başkanlığının vergi mükelleflerinin hayatlarını kolaylaştırmak adına ve vergi toplanması konusunda belirli standartlar getirilmesi ile ilgili yapılan çalışmalar gereği internet vergi dairesi devreye sokulmuştur. Bu yazımızda mükelleflerin sorgulayabileceği işlemler ve gerçek kişiler için internet vergi dairesi başvuru işlemlerinin neler olduğuna dair bilgiler aynı zamanda da tüzel kişiler internet vergi dairesine başvuru işlemleri süreçlerinin neler olduğu ile ilgili bilgilere  ulaşabileceksiniz.

Aynı zamanda İnternet vergi dairesi kullanımlarında hangi bilgilerin sorgulanabileceğine dair yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Gerçek Kişiler için İnternet Vergi Dairesi Başvuru İşlemleri

  • Öncelikli olarak Gerçek Kişiler İnternet Başvuru Formunun Doldurulması gerekmektedir.
  • Başvuru formu eksiksiz doldurulduktan ve yetkili kişi tarafından onaylandıktan sonra bağlık bulunan vergi dairesine giderek başvurularını gerçekleştirebilirler.
  • Başvuru formunu yetkili olan ve beyanda bulunan kişi yapmıyorsa başka bir kişi yapıyorsa bu durumda da noterden tasdikli yetki belgesiyle başvuru yapılabilmektedir.

gercek-ve-tuzel-kisiler-icin-internet-vergi-dairesi

Tüzel Kişiler için İnternet Vergi Dairesi Başvuru İşlemleri

  • İnternet vergi dairesini kullanabilmek için kayıtlı bir tüzel kişiliğe sahip olmak gerekmektedir. Bu anlamda vergi mükellefi olma zorunluluğu bulunmaktadır.
  • Aynı zamanda internet vergi dairesi başvuru formunun doldurulması da zorunludur. Başvuru formunun eksiksiz doldurulması ve başvuru formunun altında bulunan kısmın da aynı şekilde onaylanıp bağlı bulunduğu vergi dairesine teslim edilmesi gerekmektedir.
  • İnternet vergi dairesi başvuru formunun doldurulmasıyla birlikte başvuru formuna ek olarak zarf teslim yazısının da eklenmesi gerekecektir.
  • Tüm bilgiler toparlandıktan sonra kurumun yetkilisi veya kurum tarafından resmi olarak yetkilendirilen kişi evrakları eksiksiz olarak bağlı bulunduğu vergi dairesine bilgileri iletecektir.
  • Sonraki süreçte verilen kullanıcı adı ve şifresi ile ilgili sorumluluk tamamen mükellefin kendisine ait olacaktır. Bu anlamda kullanıcı adı ve şifresinin iyi şekilde muhafaza edilmesi zorunludur.

 

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey