VERGİ

Genç Girişimcilere 75 Bin liralık Vergi Muafiyeti

Uzun süredir konuşulan ve hayata geçirilmeye çalışan Gelir Vergisi Kanunu sonunda yasalaştı. Bu yasa çerçevesinde Doğum yapan memurlar ve annelik izni gibi konular pasaportlar da yasa içerisinde kabul edildi. Bizim yazımızda değineceğimiz asıl konu ise girişimcilere sağlanan avantajlar ve fırsatlar.

Yeni yasa ile ilgili detaylar ve avantajlar ise şu şekilde

İlk defa iş kuruyorsanız ve 29 yaşın altındaysanız üç vergilendirme dönemi boyunca toplam gelirinizin 75.000 TL’lik kısmında gelir vergisi muafiyeti uygulanacak.

Eğer Ticari, Zirai ve mesleki faaliyetleriniz bulunuyorsa ve yine 29 yaşını doldurmamışsanız aynı zamanda da tam mükellefiyete sahip gerçek kişilerseniz aynı şekilde faaliyete başladığınız tarihten itibaren 3 vergi dönemi boyunca kazançların bir kısmı gelir vergisinden istisna olacak. (belirli kısımın oranı veya yüzdesel kısmı henüz net açıklanmış değil)

Kabul edilen yasanın Esnaflara Sağladığı Avantajlar ise;

Basit usulde vergilendirilen kobiler ve küçük esnaf için kazancı basit usulde ise ticari kazancın 8 Bin TL’ye kadar olan kısmı vergiden muaf tutulacak. Bu kural her yıl mevcut şartlara göre tekrar değerlendirilip yılın başında tekrar karara bağlanması düşünülmekte.

Etiketler
Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey