BANKACILIK & FİNANSFinansal Okur Yazarlık

G20 (Gelişmiş 20) Nedir? G20 Nasıl Çalışır?

G20 Dünya siyasetine yön veren 20 gelişmiş ülke ve gelişmekte oluşan ülkelerden oluşmaktadır. Yazımızda özellikle G20’nin ekonomiye ve siyasete olan etkilerini anlattığımız yazımızı inceleyebilirsiniz.

G20 Yapısı Nasıldır?

Dünyanın en büyük ekonomileri arasında coğrafi dağılım da gözetilerek belirlenen 19 ekonomi ile Avrupa Birliği komisyonu’nun üyesi olduğu gruba G20 adı veriliyor üyeler arasında gelişmiş ülkeler ve gelişme yolundaki ülkeler yer almakta.

G20 Hangi Konuda Çalışır?

Türkiye’de Bu grubun bir üyesi olarak faaliyetlerine devam etmektedir. 1999 yılında oluşturulan G20 asıl olarak küresel kriz sonrasında bu ekonomilerin başkan ve başbakanlarının da katılımıyla aktif bir sorun haline geldi G20de dünyadaki ekonomik parasal mahalleyi konuların yanı sıra çevreyi göçmen sorunu gibi mesajlarda ele alınıp ortak çözüm yolları aranıyor G20 toplantıları sırasında aynı ülke temsilcilerinin katılımıyla bir dizi grup toplantısı da yapılıyor.

B20 Nedir?

Bunların en önemlilerinden birisi de B20 adı verilen Bu ülkelerinin iş insanlarının katılımıyla oluşan gruptur. 2015 yılında G20 başkanlığının  ev sahipliğini Türkiye’ye de yapılmıştır. 2016’da başkanlık ise Çin tarafından yürütülmüştür.

Üye ülkeler genel itibariyle her yıl üye ülkelerden birisinin başkanlığında çalışmaya devam eden G20, yapısı itibariyle dünya siyasetine ekonomisine ve birçok konusuna yön veren kuvvetli bir sivil toplum kuruluşu haline geldi.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey